| Alex195 a întrebat:

Am achiziționat un sapphire radeon nitro RX 470 4g (second). Cand intru in orice joc, se face ecranul negru si se blocheaza pc.
Configuratie pc.
Amd fx8320 (tinut in boost la 4g), ram ddr3 20g 1600mhz, placa de baza asrock 870 extreme r2. 0, sursa max power 600w(nu stiu exact modelul), stocare hdd 1t, hdd 650g si ssd 240g (am instalat si ultima versiune de bios) +5 ventilatoare 120mm pe carcasa. Sa nu fie sursa destul de puternica? Sau sa imi fi luat teapa cu placa video? La filme, Youtube, etc nu am treaba doar cand deschid orice joc (am incercat si cu cs 1.6)
PS: STIU CA ESTE CAM BATRANEL PC-UL

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Atunci e clar daca, cu alta placa video iti functioneaza jocurile, noua ta placa video e problema. Pentru o verificare suplimentara, ti-am zis incearca sa o verifici in alt computer, la un prieten sau cineva.

De asemenea vezi ca placa aia video merge pe PCI E 3.0 si placa ta de baza suporta doar PCI E 2.0. Asta nu ar trebui sa fie o problema majora doar ca ii scade din performanta.

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Sursa e foarte buna, deci nu ai treaba cu ea! incearca sa intri intr-un joc de 2 bani pe care ar merge orice rasnita de pc, daca pe aia va merge atunci ai luat teapa cu placa video! Oricum acea placa video nu e prea stralucita... happy

| Alex195 explică (pentru lpavel):

Un singur joc merge mk4

| lpavel a răspuns (pentru Alex195):

Atunci ai luat teapa cu placa video! se mai intampla daca nu iei nou... happy

| Alex195 explică (pentru lpavel):

Am rezolvat am instalat msi afterburner si am dat core clock la 1200 de la 1570 si acum merge

| lpavel a răspuns (pentru Alex195):

Bravo tie! imi pare bine sa vad ca ti-ai rezolvat problema!

| Ineys a răspuns:

Ai toate driverele instalate corect?
Eu zic sa le mai verifici odata, sa fie actualizate la ultima versiune.

De asemenea verifica si temperaturile CPU/GPU. Nu stiu de ce da imi pare cam dubioasa configuratia ta.
Cu atatea HDD-uri si SSD-uri, muta jocu pe fiecare dintre ele si incearca, poate si asta sa fie o problema.
In ultima instanta nu ai decat sa incerci alta sursa ( sau placa video in alt PC ) sa vezi care e problema, desi 600 W sunt destui pentru configuratia aia. Acum depinde si ce fel de sursa e... Daca e din aia cu 70% eficienta, nu stiu ce sa zic.
P.S: 70% eficienta nu inseamna ca nu iti da 600W, insesamna ca doar consuma mai mult curent sa-ti dea tie 600W. Dar personal nu am incredere in astfel de surse.

| Alex195 explică (pentru Ineys):

Nu au treaba hdd-urile acum folosesc un r9 270 2gb si nu imi face probleme( si de ce ti se pare dubioasa configuratia?)

| Alex195 explică (pentru Ineys):

Si r9 270 tot pe 3.0 este. Azi merg la un prieten sa vad.

| Ineys a răspuns (pentru Alex195):

Atunci e clar daca, cu alta placa video iti functioneaza jocurile, noua ta placa video e problema. Pentru o verificare suplimentara, ti-am zis incearca sa o verifici in alt computer, la un prieten sau cineva.

De asemenea vezi ca placa aia video merge pe PCI E 3.0 si placa ta de baza suporta doar PCI E 2.0. Asta nu ar trebui sa fie o problema majora doar ca ii scade din performanta.