| LPCTSTR a întrebat:

Am avut nevoie de DVD bootabil, însă, când am pus programul să scrie pe DVD imaginea ISO, a dat crash, iar Windows s-a blocat cu el.
Nu-mi dau seama de gravitatea prostiei că am făcut un „hard restart", însă acum CD/DVD-ROM-ul nu mai citește niciun disc, incepe să îl învârtă, pot auzi cum capul de citire se duce să-l citească („își resetează poziția", mai bine spus), iar apoi se oprește și nu se întâmplă nimic.
Windows vede că are DVD-ROM, îi poate spune să deschidă tăvița pentru CD/DVD, însă nu detectează că am introdus vreunul.
Aveți vreo idee?
Am încercat să dezinstalez diverul, să umblu prin regiștri, să curăț sezorul optic și lentila, să revin printr-un Restore Point făcut ieri, să folosesc alte DVD-uri, unele scrise deja, altele noi și nimic, cam toate metodele oferite de internet pentru problema asta.

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din ceea ce spui s-a defectat DVD-RW-ul.

| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu folosesti un stick bootabil? Il faci cu Rufus (gasesti tutoriale pe net, e ft simplu).

| LPCTSTR explică (pentru Cosmin86):

Nu am niciun stick la indemana, asta si ca sunt in izolare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

2020, get stick USB bootabil, dude!

| LPCTSTR explică (pentru GabiDumitrescu):

"Nu am niciun stick la indemana, asta si ca sunt in izolare."
De unde sa fac rost de un amarat de stick daca sunt in izolare? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Curier. Sau suni un prieten sa iti cumpere si sa ti-l lase in fata usii. Esti in vreun buncar ceva? P.S. Sanatos-voios, contact direct al cuiva pozitiv, sau asimptomatic? SANTE, LIBERTE, FRATERNITE, ole-ole!

| raMLesS a răspuns:

Ia-ti un stick, traim in secolul vitezei.

| nicu991 a răspuns:

Incearca cu ISO Buster sa vezi continutul unui DVD pe care-l stiai bun. Daca vezi continutul inseamna ca unitatea optica n-are nimic.

| LPCTSTR explică (pentru nicu991):

Cand selectez unitate optica, imi spune „No media present".
Nici macar nu detecteaza ca am introdus un disc, chiar daca eu am introdus unul.

| nicu991 a răspuns (pentru LPCTSTR):

In BIOS te-ai uitat? Daca zici ca in timp ce se scria DVD-ul s-a blocat, probabil o fi cedat dioda laser si de aceea nu mai poate citi nimic.

| LPCTSTR explică (pentru nicu991):

In BIOS nu am nimic.
Nu stiu de dioda, eu ma gandesc ca programul a blocat circuitul si acum inca crede ca citeste sau asteapta sa citeasca.

| nicu991 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Care circuit? Unitatea optica are niste butoane in interior care sunt actionate de tavita pe care pui CD/DVD, doar alea ar putea sa se blocheze. Daca zici c-ai umblat in interior, mai verifica odata sa vezi daca ai pus totul la loc.
Eventual poti sa verifici daca dioda laser mai emite lumina rosie, dar fara sa privesti direct spre ea.

| LPCTSTR explică (pentru nicu991):

Acelasi program care a dat crash poate detecta daca tavita este afara sau nu.
De dioda nu am cum sa fac asta fara sa demontez unitatea optica.

| nicu991 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pai ai zis ca ai curtat senzorul optic si lentila... cum ai facut asta fara demontare?
Ai incercat sa dezinstalezi programul respectiv sa vezi daca nu cumva el e problema pentru care nu-ti mai citeste DVD-uri?

| LPCTSTR explică (pentru nicu991):

Tavita se deschide, am acces la optica.
Am dezinstalat programul, nu el este problema.

| nicu991 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ai mai putea incerca deconectarea unitatii optice si schimbarea ei in alt port SATA. Eventual sa incerci cu un alt cablu.