| WaKeUp19 a întrebat:

am cateva intrebari, Funda pentru cel mai folositor raspuns : De ce mi se inchida PC-ul instant? Cat costa pe la service sa imi puna alt windows 7? Ce trebuie sa fac la ventilatorul din spatele unitatii sa se invarta, ca nu se invarte si PC-ul imi ajunge la 100-130 grade, daca nu ajunge la temperaturi mari se inchide happy

Răspuns Câştigător
| Dobre_Alexandru_1989 a răspuns:

Atunci mergi la un service hardware sa iti puna pasta termoconductoare la procesor si sa verifice sursa. happy

7 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

Ti se inchide pentru ca ai temperaturi mari sau sursa ta are probleme. Temperatura o poti reduce usor, aplicand pasta termoconductoare pe procesor/placa video, indepartarea prafului din carcasa si instalarea unor ventilatoare.
Windows-ul poti sa ti-l pui si tu cu cateva tutoriale, chiar nu e necesar sa dai vreo 40 de lei pentru chestia asta. Ventilatorul trebuie conectat la placa de baza/molex ca sa functioneze.

| WaKeUp19 explică:

Ventilatorul nu e mort complet, dar arata ca o fosila plina de praf si nu stiu cum sa-l curat, pe acela di-naintru l-am curatat cat de cat, dar pe ala de la spate nu stiu cum, nu stiu cum sa desfac carcasa aia de la ventilator

| BLKZ a răspuns (pentru WaKeUp19):

Vezi daca te ajuta acest tutorial : http://www.youtube.com/watch?v=4-pYehiy85U

| WaKeUp19 explică (pentru BLKZ):

Nu am inteles nimic din tutorialu asta...

| mircioiu97 a răspuns:

Pe la setvice costa intre 50lei si 300lei depinde cum il vrei cu licenta etc eu il instalez cu 30lei cu licenta. Deci ventilatoru e are vreun fir rupt sau e ars si trebuie schimbat si dc ti se inchide pc nu stiu pana nu vadbig grin fundahee hee

| Dobre_Alexandru_1989 a răspuns:

Pe langa problemele spuse de cei mai de sus mai poate fi problema ca rulezi un joc/program cu cerinte mult prea mari de ce ai tu. de aici rezulta suprasolicitarea sistemului si apoi stingandu-se.

| WaKeUp19 explică (pentru Dobre_Alexandru_1989):

Se inchide si cand stau pe TPU