| RoGaming a întrebat:

Salut, TPU. Am cateva intrebari pentru impatimitii de gaming :

1.Se potrivesc aceste piese pentru un calculator de gaming: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/813425/?

2.Eu am o carcasa, dar vreau sa-mi spuneti daca aceste componente se potrivesc la orice carcasa.

3.Placa de baza si sursa conteaza? Deoarece mai am o sursa si o placa de baza si nu vreau sa dau atatia bani pe cele doua daca nu conteaza asa de mult.

4.SSD-ul pot sa-l combin cu un HDD ( am Windows-ul instalat pe el si cateva date importante )

5.La aceste componente mai pot pune si un DVD-rom?

Daca vreti mai dati-mi si alte idei de accesorii ( de exemplu: tastatura, mouse, boxe, etc. )

Scuze daca v-am plictisit cu intrebarile mele dar vreau sa-mi imbunatatesc calculatorul si am nevoie de ajutor :D.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. nu se potrivesc. si configuratia arata JALNIC.
2. depinde de carcasa. oricum 1. iar daca s-ar potrivi, depinde de carcasa. Ca daca e una mica, ingesuita, neventilata, mai bine nu. Sau daca ai o carcasa mica(pentru micro atx) atunci iar nu o sa incapa.
3. Conteaza. Sursa trebuie sa fie ok ca sa reziste(ce ai ales tu e ok), dar placa de baza nu e ok. E foarte scumpa. fie c aiei placa de baza de 200 lei, fie ca e de 2000 lei, tot atatea fps-uri scoti in jocuri.
Si da, cand schimbi platforma=alta palca de baza.
4. Da si nu, nu inteleg expresia cu combinarea.Si sa dai 1100 lei pe un ssd mi se pare o mare prostie. Un ssd de 60/120gb ajunge. De restul hdd-uri. Sunt ieftine. Doar nu vrei sa descarci acum si mp3-uri si filme pe ssd. Nu cred ca de asta cumperi ssd(parerea mea).
5. Da.
accesorii: dupa buget.

| RoGaming explică (pentru sltlp):

Mersi pentru raspuns big grin. O sa iau in consideratie sfaturile tale si voi alege un SSD si o placa de baza mai ieftine. Si vreau sa te intreb cum adica "configuratia arata jalnic " si pana la urma aceste componente se potrivesc intre ele?

| alinaalin955 a răspuns (pentru RoGaming):

Nu se potrivesc.
Ai ales o placa de baza ce are socket pentru procesor 1150(este pentru procesoare Intel) si un procesor AMD cu socket AM3+.

| sltlp a răspuns (pentru RoGaming):

Nu, asta e ideea. Componentele nu se potrivesc, iar daca vrei gaming, trebuia sa tragi mai mult pe procesor si gpu si mai putin sa dai cu banii pe ssd sau alte minuni.
Spune-mi ce buget ai(~4000 lei?) si daca in banii astia trebuie sa fie tot, inclusiv carcasa dvd etc, sau doar ce ai ales tu.

| RoGaming explică (pentru sltlp):

Ok deci spuneti-mi ce placa de baza si video imi trebuie pentru AMD-ul acesta.Si DA trebuie sa ma incadrez in 3500-4000 de lei cu tot cu carcasa, iar dvd-rom-ul il am deja.SSD-ul cred ca va fi de 120 gb deoarece mai am un HDD de 160 gb Western Digital si cred ca-mi ajunge memoria.
Am ales AMD deoarece nu am gasit un Intel cu aceleasi performante la acest pret. Daca stiti voi un Intel de acest fel spuneti-mi care.

| sltlp a răspuns (pentru RoGaming):

Intel, un i5 eventual.
Pe amd, cam asa ceva: http://bit.ly/1dUcqma
Am pus hdd de 1 tb(daca nu vreti, il scoateti si se incadreaza in 4000 lei).
Am pus un cooler pentru procesor deoarece cel stoc din pachet face ca un mic avion(cred ca toti spun asta). Ar merge si unul mai ieftin, sau fara(si alti 200 lei economisiti).
Am pus o sursa ceva mai puternica deoarece cea aleasa din acel wishlist nu prea putea sa reziste. Asta e foarte ok.
ssd 120gb
placa de baza mai ieftina( nu e nevoie de placa de baza atat de scumpa). Important e ca sunt compatibile!
Memorie ram 8gb 1600mhz
si o placa video foarte performanta. Evnetual, placa video schimbata cu un r8 280x daca se vrea radeon(la pcgarage nu e in stock: http://bit.ly/LPHJCx ).
Iar daca se vrea pe Intel, cam asa ceva http://bit.ly/1fhpGhA.