| anonim_4396 a întrebat:

Am conectat azi in pc cablu 20+4 la placa de baza si cand am bagat cablul de alimetare in priza, de la sursa a iesit o flama si fum. Pc-ul porneste dar nu imi mai afiseaza nimic pe ecran?
Ce s-a intamplat?

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Cel mai probabil s-a ars placa video sau un circuit de pe spatele plăcii de bază că ai pus-o tu prost, și la placa video la fel, trebuie să stea acolo să nu se miște deloc. Sigur ai pus tu aiurea alea acolo sau a atins un fir de ceva sau nu ai fixat cum trebuie friele. Acum s-a ars ceva, s-a ars, tu nu mai ai ce să faci, doar să îl duci la un specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zi mersi ca ai facut doar flama puteai sa iei foc pe acolo! Sa ars placa de baza si sursa! In cel mai bun caz sursa.Deci du pc la service

| Alexsterea18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca se ardeau placa de baza si sursa pc-ul nu mai pornea, nici coolerul de la procesor nu se mai invartea, nici beculetul de pe placa de baza nu se mai aprindea

| sdadas a răspuns:

Pai clar ti-ai ars placa video sau in cel mai rau caz monitorul, funda?

| Alexsterea18 a răspuns (pentru sdadas):

Deci sigur s-a ars placa video? mentionez ca e integrata

| T0T a răspuns (pentru sdadas):

În cel mai rău caz monitorul? Dacă avea placă video bună e de vreo 5 ori mai scumpă ca un monitor, să fim serioși.