| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat de curand un Router wireless N TP-LINK TL-WR740N si am citit pe net ca nu merge sa se conecteze netul la doua calculatoare decat daca mai am inca un cablu de conectare intre router si computer. Credeti ca merge sa conectez si alt calculator fara alt cablu de conectare? Si incurand o sa imi cumpar si un laptop iar pe el stiu ca merge fara fir corect?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pentru lapotp nu ai nevoie de acel cablu suplimentar, deoarece la lapotp folsoesti ireless(fara fir).
Dar cum daca vrei desktop, ai nevoie de fir(s bagi in placa de retea), nu ai cum sa rezolvi problema fara un alt fir. Dar nu vad care e problema. Un astfel de cablu gasesti in oras, la lungimi diferite, si e foarte foarte ieftin:
http://www.pcgarage.ro/cabluri-retea/gembird/cablu-utp-pp12-1m/

3 răspunsuri:
| denistttt a răspuns:

Dar daca nu de unde as putea sa cumpar alt cablu?

| Andutu21 a răspuns:

Salut, routerul respectiv vine in pachet cu un cablu UTP pentru conectarea prin fir unui calculator. Poti conecta inca 3 calculatoare prin fir.Se pot conecta si alte dispozitive fara fir doar daca au wireless.Banuiesc ca la al doilea calculator nu ai wireless si pentru a il conecta fara fir iti trebuie un adaptor wireless care costa in jur de 50 Lei.Un cablu de retea UTP gata mufat ca cel din pachet gasesti la 3m de exemplu la aprox 15 Lei.Pe viitor cand iti vei achiziitiona laptop-ul poti sta linistit pentru ca acum toate laptop-urile de pe piata vin dotate cu wireless.

| Darius_Sburlea_1991 a răspuns:

Da, se poate cu fir intre 2 calculatoare si routerul mai dispune si de Wi-Fi( Wireless) prin care te poti conecta la el cu laptop, tableta, smartphone, etc. Dar pentru pc trebuie cablu de la el pentru fiecare PC.