| anonim_4396 a întrebat:

am cumparat de la cineva un modem wireless D-Link Dl-524 am cautat pe net cum sa il configurez si de montat dar nu m-a ajutat cu nimic am bagat modemul in priza dupa am bagat in una din gaurile lan sunt 4 am bagat in 1 si am setat local arena connection cu ip si altele dupa intru pe chrome si scriu ip sa intru sa il configurez nu merge am bagat cd-ul cu driver-ul si nu imi detecteaza modemul si nici nu pot intra pe nici un site ca cica nu sunt conectat nu prea ma pricep eu cu modemuri

11 răspunsuri:
| Michiō a răspuns (pentru Nelu62):

Imi pare rau dar asa e primul site care l-am accesat si nu am putut face nimica

| valentin75 a răspuns:

Salut! Daca ai probleme ii faci update de firmware, intri pe pagina de net de la Dlink, iti alegi modelul pe care-l ai, iti iei de acolo update-ul de firmware. Te conectezi la modem prin cablu pe un port normal, nu pe wan, sa nu fie legat la net, tastezi in browser pentru conectare 192.168.0.1 sau cat are modemul tau, de acolo faci update de firmware, restart si setezi conexiunea la internet. Inainte de update vezi daca te poti conecta cu el la computer, fara portul wan, te legi in oricare alt port normal. Se recomanda internet explorer ca borwser sau ce ai tu pe acolo.
http://www.youtube.com/watch?v=nTc-9NkLlaU

| Michiō a răspuns (pentru valentin75):

Multumesc foarte mult m-am putut loga in modem de pe ip si am configurat. dar am o problema nu pot intra pe internet spune ca nu este activ nu stiu ce are

| valentin75 a răspuns (pentru Michiō):

Ti-am spus mai sus... update de firmware iti rezolva problemele. Sa fie pentru modelul tau de modem/router! Pentru asa ceva e...rezolva problemele aparute in timp (dupa ce a fost lansat acel model).

| Michiō a răspuns (pentru valentin75):

Am facut update odata la firmware dar mai fac odata cu alta dar am vazut ca la modem-ul meu e unul singur adica doar el nu am celalalt modem care se conecteaza WAN sa fie de asta?

| Michiō a răspuns (pentru valentin75):

Am facut inca o proba am facut update de frimware aceeasi versiune dar tot nu se conecteaza cred ca nu am modem-ul ala care intra WAN am doar un modem si acela are 1 port WAN si restur 4 LAN-URI mai am acasa un modem rcs & rds dar nu are port WAN...

| valentin75 a răspuns (pentru Michiō):

Salut! Ai verificat mufa de net, ai inlocuit cablul. De verificat si mufa din computer. Incearca sa intri prin internet explorer.

| valentin75 a răspuns (pentru Michiō):

Cu cine te conectezi WAN? Daca ai RCS-RDS ai switch cu management.
http://support.dlink.com/EMULATORS/DI524/h_wizard.html

| Michiō a răspuns (pentru valentin75):

Am verificat si am leduri la placa de retea si imi arata daca merge sau nu deci merge am incercat si internet explorer si nu merge

| Michiō a răspuns (pentru valentin75):

Pai trebuie sa mai am un fel de modem? spune numele lui daca imi mai trebuie ceva cu WAN mi-a spus cineva ca nu imi trebuie. dar nu stiu ce sa fac nu vrea de loc sa se conecteze imi mai trebuie un modem special?