| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat o placa video dd2 de 512 am instalat drivere-ul de la placa video, am folosit-o o zi iar a doua zi cand am deschis calculatorul a mers o ora dupa a repornit calculatorul si imi arata 8biti placa video nu puteam sa schimb pe 32 de biti.Stiti cumva daca placa video a fost de "vina" sau e dus slotul pci? Am testat placa video la un alt calculator si imi arata tot 8biti.E dus cumva slotul PCI? Sa raspunda doar cei care cunosc, si nu nu ma duc la servis sa imi verific unitatea.Multumesc pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Schimba Windowsul si dupa ce instalezi internetul (placa de retea) fa urmatoarele: Instaleaza "Adobe Flash Player" si apoi "Ma Config": http://www.ma-config.com/en
Apasa pe Start detection/Agent installation/Automatic Installation/. Va apare sa download-ezi fisierul MaConfig_Win.exe. Il download-ezi si apoi il instalezi. In acesta perioada nu inchizi pagina de internet. Dupa instalare dai iarasi "Start detection" si te uiti apoi in "My Drivers". Acolo vei vedea 3 categorii de drivere: verzi, cenusii si galbene. Cele galbene sunt neinstalate. Le instalezi. Cele verzi sunt mai noi. Daca vrei le instalezi, daca nu, nu. Cele gri nu le gaseste. Mai rar se intampla asta. Succes!

| Randal a răspuns (pentru Salontanul):

Si cu ce anume ma ajuta asta? cum imi dau seama daca e dus sau nu slotul pci sau vga?

| Salontanul a răspuns (pentru Randal):

Daca slotul ar fi stricat nu ti-ar merge. Schimband Windowsul eviti ca registrii sa greseasca datele.

| Randal a răspuns (pentru Salontanul):

Vrei sa soui ca daca slotul ar fi stricat nu mi-ar merge deloc placa video?

| Salontanul a răspuns (pentru Randal):

Normal!

| Randal a răspuns (pentru Salontanul):

Daca slotul e bun. Stii cumva motivul de ce mi s-a dus placa video?

| Salontanul a răspuns (pentru Randal):

La instalarea placii video dedicata trebuiau dezinstalate driverele de la placa video incorporata.

| Randal a răspuns (pentru Salontanul):

Lasa-mi te rog un id de mess

| Salontanul a răspuns (pentru Randal):

Degeaba ca nu stau pe mess. Da-mi un numar de telefon pe privat si te sun eu.