| Cronos126 a întrebat:

Am cumpărat si eu un pc pe componente acum 4 zile. Uitati specificatiile:
Ryzen 5 2600
Rx 580 4gb
8gb ram hyperx drr4 cl16
Placa de baza gigabite ds3h

Ideea e ca eu am cumpărat procesorul la 580 de lei, dar am gasit dupa ryzen 5 2600x la 620 de lei pe site-ul celor de la 220volt si acum regret ca l-am cumpărat pe 2600 simplu. Merita sa il returnez procesorul? Dar mai important e daca il mai pot returna daca pasta e deja aplicata. ( L-am luat de la Pc Garage)

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mare diferenta nu este intre vitezele celor doua procesoare, cel putin nu diferenta simtitoare.
(ceea ce se vede si la diferenta de pret)
Cu returnarea poate fi problema: chiar daca este noua, a fost deja folosit, iar pasta va ramane pe procesor (oricat l-ai curata). Ca urmare, vanzatorul nu e sigur ca-l va prelua si va plati banii inapoi.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Dupa mine nu merita fiindca poti face overclock la R5 2600 si te apropii de performantele lui 2600x pe gratis.

| vclaudiu7 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Asta am vrut sa spun si eu happy
Nu e o diferenta super mare.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Chiar deloc dupa mine. Multi recomanda de fapt sa cumperi un procesor fara X la final de la AMD si sa ii faci overclock pentru a ajunge la performantele celui ce are X la final.

| 4ndr33y a răspuns:

E neseminficativa diferenta de procesare, 2600 consuma mai putin curent si merge mai rece decat 2600x

Aici ai detalii tehnice daca te pricepi
https://www.cpubenchmark.net/......3243vs3235

| vclaudiu7 a răspuns:

Sincer, nu cred ca e o diferenta enorma dintre 2600x si 2600. Daca vrei sa-l returnezi o sa dureze ceva straight face
Si pc-ul e ok, e de buget, o sa-ti duca binisor jocurile daca nu cumva filmezi sau face live-uri.