| Petrisor96 a întrebat:

Am cumparat un Adaptor USB Wireless ASUS USB-AC51 AC600 pentru calculator. Am Windows 7 instalat pe calculator. Cand vreau sa conectez adaptorul la routerul meu, nu se conecteaza. Dar daca il conectez la netul de la telefon, imi functioneaza. De ce face asa? Am tot umblat pe la setari si tot nu se conecteaza. Imi tot da mereu eroare. Oare nu o fi compatibil cu Windows-ul?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu are legatura cu win si cu adaptorul tau usb care nu se conecteaza la wireless, ce marca e?

| Petrisor96 explică (pentru RAY):

Ce marca e routerul?

| RAY a răspuns (pentru Petrisor96):

Da

| Petrisor96 explică (pentru RAY):

TP-Link

| RAY a răspuns (pentru Petrisor96):

Ala e bun, adaptorul tau ce marca e?

| Petrisor96 explică (pentru RAY):

Asus Usb - Ac51 Ac600

| RAY a răspuns (pentru Petrisor96):

E firma buna, incerca si pe alt device sa vezi, ma mir sa nu mearga

| Petrisor96 explică (pentru RAY):

Am incercat pe alt pc si merge

| RAY a răspuns (pentru Petrisor96):

In cazuri de genul este nevoie de cineva care are habar de IT, mai mult de atat nu te pot ajuta, daca ai fi din Timisoara as vedea eu personal

| NGheorghe a răspuns:

Nu ai menționat ca ai instalat drive-ul de la adaptor înainte sa îl conectezi la calculator ceea ce face ca windowsul sa-i aplice un drive generic. Deci, dacă nu ai instalat driverele lui si l-ai conectat atunci trebuie sa dezinstalezi adaptorul in device manager după care instalezi driverele de la Asus si apoi in conectezi iar si te conectezi la router, web, matrix happy

| Petrisor96 explică (pentru NGheorghe):

Salut. Daca instalez driverele, zici ca o sa functioneze?

| NGheorghe a răspuns (pentru Petrisor96):

Exact