| Aztecul a întrebat:

Am cumparat un laptop de pe net si mi.am luat teapa. Nu merge fara incarcator. Cand il scot imediat se stinge si laptopul. Si de fiecare data cand il deschid mi se reseteaza ora si data ca atunci din fabrica.

5 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Daca l-ai cumparat nou si cu garantie, trimite-l in service.
Daca l-ai luat de cine stie unde cam este vina ta pentru ca nu te-ai asigurat inainte ca merge perfect.

Daca nu merge fara incarcator, probabil bateria e la pamant.

Cat despre data si ora, incearca sa vezi daca sunt setate corespunzator in BIOS.

Posibil sa ai probleme si cu bateria CMOS sau cu chip-ul pentru ceas de pe placa de baza...

| Panamax a răspuns:

Inseamna ca are peste 5 ani.
In primul rand trebuie inlocuita bateria de pe placa de baza.Costa 2lei.
Apoi trebuie inlocuit acumulatorul laptopului.Fiind un model mai vechi o sa gasesti usor ceva pe la 150 de lei care o sa te tina cam o ora si ceva.
Nu ai luat teapa.
Teapa inseamna cand trebuie sa-l arunci.

| Raducons a răspuns:

Bateria este epuizata, trebuie alta noua.

| Fury12 a răspuns:

Cumpara o baterie noua.

| MyLifeIsCool a răspuns:

Daca l-ai luat de la magazin, mergi si schimba-l. Daca l-ai luat de la cineva, atunci se poate spune ca ai luat teapa. Intr-adevar, trebuie schimbat bios-ul (bateria de tip pastila de pe placa de baza) si acumulatorul laptop-ului.