| Real_Nume_1978 a întrebat:

Am cumparat un laptop Lenovo Ideapad 230 si nu stiu ce are de isi da singur restart! Nu se inchide, doar se restarteaza. Si este enervant, cand ti-e drag atunci se restarteaza. Am windows 10. Am cautat pe faimosul Google sa vad ce e de facut, dar nu prea am gasit. Daca aveti noutati, spuneti-mi si mie ca ma streseaza rau. Daca aveti nevoie de alte detalii, imi spuneti. Multumesc in avans.

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Cand ai cumparat laptopul? Si-a dat restart de la inceput?
Restartul poate fi cauza unei erori din sistem sau poate fi de la componente (memoria ram).
La fel de bine poate fi opera unui virus.
Incearca sa dai o scanare cu antivirusul din sistem.
Daca laptopul e in garantie, ar fi recomandat sa-l duci in service, pentru o analiza detaliata.
Daca nu e in garantie, ai putea reinstala/restaura sistemul de operare, in ideea ca vei scapa de virus sau de eroarea ce cauzarea restartul. Unele conflicte apar si de la actualizarile de sistem (update la Windows 10). Sper sa iti rezolvi problema intr-un fel sau altul!

| Nutzu_Nutzu_2000 a răspuns:

Salut, tot eu sunt, am uitat tot de la celalalt cont. Laptopul l-am cumparat acum 2 luni. Dupa o samptamana de la cumparare a inceput sa faca figuri.

| Nutzu_Nutzu_2000 a răspuns:

Am scanat tot in el si nu are nimic suspect.

| Real_Nume_1978 explică:

L-am cumparat acum 2 luni. Dupa ce l-am achizitionat, dupa o samptamana doua a inceput asa.

| dannyel86 a răspuns:

Ai putea sa-l duci in service, daca garantia acopera si partea software (va trebui sa intrebi la magazinul de unde l-ai cumparat). Daca nu ai garantie decat pe dispozitiv, sistemul de operare poate fi restaurat sau reinstalat de o persoana care are cunostinte IT, ca sa-ti dai seama daca o eroare/virus sau o defectiune la componente (placa de memorie ram, de exemplu).

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Da un restore
daca nu rezolva nimic si e in garantie mergi cu el unde l-ai cumparat.

| ScortSyndicate90 a răspuns:

Ai un virus, o eroare in registri/Foldere/Sistem de operare sau supraincalzire! De multe ori oride dispozitiv daca se supraincalzeste sau temperaturile ajung peste nivelurile critice Fie ca vorbim de pc-uri console telefoane televizoare samd Acestea se restarteaza pentru a evita distrugerile!