| vladlove123 a întrebat:

am cumparat un rowter wireless ca sa am internet wireless, bag internetul pe cablu in router laptopul imi gaseste wirelessul se conecteaza dar internetul nu merge
cand dau la diacnosticare imi zice ceva de dns
ce trebuie sa fac

2 răspunsuri:
| TZi a răspuns:

Buna,
Routerul a venit cu o carte in care iti zice ce sa faci, sau daca nu are carte are un CD. Citeste cartea, manualul respectiv ca sa vezi ce trebuie sa faci.
In principiu trebuie sa pui cablu de net in router, apoi dupa ce wirelessul de la laptop se conecteaza la router deschizi Internet Explorer (sau Mozilla, Opera in functie de ce folosesti tu) si acolo unde scrii de obicei adresa unui site scrii 192.168.1.1 (sau alt numar asemanator, vezi ca iti zice in carticica lui). Dupa asta o sa iti ceara un ID si o parola (le gasesti in carte) ca sa te conectezi la router si ca sa faci netul sa mearga.
REPET: citeste cartea, eu ti-am dat doar cativa pasi.
Bafta.

| BonCoeur a răspuns:

Pai.Mai intai trebuie ca laptop-ul sa gaseasca conectiunile (in partea de jos a ecranului sunt 5 liniute.Dai acolo, apoi te uiti pe wireless si trebuie sa fie un cod si un ceva... legat de WPA sau WEP.Bagi parola scrisa pe wireless si ai internet.)