| Nicusor066 a întrebat:

Salut,TPU am dat reset la un laptop si imi apare
selected Boot device and press a key
Reboot and Select proper Boot device
or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key
Veti spune cel mai probabil ca trebuie instalat windows, am bagat pe un stick windows 10 si nu merge, imi arata ca e o defectiune si sa contactez producatorul
Ce are laptopul si ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

1. nu trebuie reinstalat windows-ul... eroarea aia inseamna ca nu mai vede ssd/hdd
2. daca stick-ul e facut bine (iso de windows luat de la Mircosoft si pus pe stick cu rufus, eventual si iso luat cu rufus, ca se poate si il ia direct de la Mircosoft) atunci e posibil sa ai ceva si mai grav, cum ar fi eroare de memorie sau placa de baza defecta, motiv din care foarte probabil ca ai ajuns sa dai reset la laptop

cam suna a service/garantie problema/problemele tale

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Introduce stick-ul boot-abil intr-o mufa USB.
2. Intra in BIOS si verifica la ordinea de boot-are daca "vede" hard disk-ul, precum si stick-ul de memorie.
3. La ordinea de boot-are pune primul stick-ul USB, iar al doilea hard disk-ul.