| RaduGabriel123 a întrebat:

Am de facut un referat la TIC despre istoria calculatorului, scrius trebuie sa fie times new roman 12, iar alineatul stanga-dreapta(justify), iar cand aleg alineatul imi pune spatii mari intre cuvinte. Cum pot sa rezolv?

3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Numai justify iti baga spatii intre cuvinte pentru ca aliniaza textul functie de cele 2 margini. Iar spatiile sunt mai mari sau mai mici functie de numarul de cuvinte pe un rand.
Lucreaza numai cu aliniat stanga.
Daca ai folosit (justify) si vrei sa-l aliniezi stanga, marchezi tot textul cu "ctrl+A", dupa care alegi "aliniat stanga, dar unele spatii dintre cuvinte raman si le stergi manual. Nu te mai juca cu aliniatul textului ca iti strici textul si muncesti de pomana.

| Loominaty a răspuns:

E normal, nu ai ce face decat sa folosesti alte cuvinte.

| vladalucarD a răspuns:

Textul fiind copiat poate avea în plus caractere deci te sfătuiesc să apeşi pe acel marcator care seamănă cu un P întors...sau la mine a mers selectând tot textul şi alegând stilul Normal (apare un AaBbCc în partea dreapta sus la Home dacă foloseşti Word 2007 )