| anonim_4396 a întrebat:

SALUT TPU! am de gand in viitorul apropiat sa iau un led samsung de diagonala 37 " si am selectat 2 modele: diferenta dintre ele este ca unul este din seria 5(destul de bun la specificatii) si celalalt din seria 6(Care are tot ce are cel din seria 5+ 3d si ecran de tip ultra clear panel) iar o alta diferenta ar fi pretul care este mai mare la cel de-al doilea.Pe mine nu ma intereseaza atat de mult 3d-ul insa as dori acel ultra clear panel, care din cate am citit ofera imagini clare din orice unghi de vizionare. Ce alte avantaje mai are acest ultra clear panel sau ce mai stiti despre el ca sa stiu daca merita sa dau 4 milioane in plus pe modelul asta

Răspuns Câştigător
| Sp33dyt a răspuns:

Merita sa dai diferenta. de ce? simplu:
la seria 5 panoul este facut in China=Calitate f slaba pe cand seria 6, in special modelele 65xxx sunt cu panou Samsung original

| anonim_4396 explică (pentru Sp33dyt):

,ai spus ca in special cele cu codul 65xx au ecran original Samsung, si la cele cu 6100 si la cele cu peste 6500 am vazut ca au acelasi display si anume :ultra clear panel.Ce avantaje ofera acest display in afara de unghi larg de vizionare?

| Sp33dyt a răspuns (pentru anonim_4396):

Numele displayului este acelasi fiind facut sub licenta Samsung chiar si in China. pentru cele peste 6500 calitatea imaginii este mai buna, timpul de viata este mai extins. nu cred ca se pune problema de pixeli morti la Samsung, si daca sunt in mod sigur Samsung ii pune sub garantie. vezi ca este si un site din Ungaria unde pretul este mult mai mic decat la noi

3 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Orice model vei cumpara, fii atent cei de la magazin au tv returnate pentru ca au pixeli morti.Acestia se manifesta ca niste puncte minuscule ce nu isi schimba culoarea sau raman inerte pe o singura culoare.Defectul NU poate fi depistat pe imagini in miscare, decat fara semnal(pur si simplu scoate banana antena) si apoi atent de tot ecranul scanezi cu privirea (eventual 4 ochi) cauta sa vezi diferente de culoare pe un punct,patratel ce difera fata de restul ecranului, sau este alta culoare, sau negru etc. Daca nu gasesti nimic este ok.Bafta