| Leonard02 a întrebat:

Salut, TPU am desfăcut un laptop săi scot rami doar atât și i-am pus înapoi altceva nu am făcut. Și laptopul meu nu mai merge sa-l pornesc cu cablu de alimentare pus și când îl pornesc după 5 sec o ia razna ecranul și face urat rrrrrrrr.
L-am oprit și acum nu mai pornește daca nu scot rami și îi pun înapoi și tot așa face

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil n-ai asezat bine RAM-ii in socket sau le-ai defectat.
Daca ai bagat alte memorii, s-ar putea sa nu fie potrivite.
Daca nu merge nicicum, apeleaza la un service!

| Leonard02 explică (pentru Bula):

Cum îmi pot da seama daca l-am defectat dar de ce laptopul nu se mai incarca înainte mergea cu el fără să fie la incarcat

| Leonard02 explică (pentru Bula):

Am repus rami iar acum merge dar bateria nu

| Bula a răspuns (pentru Leonard02):

Scoti si asezi din nou bateria la loc, atent, sa se aseze bine.
Cu laptop-ul OPRIT bagi incarcatorul in priza (si in laptop) si urmaresti daca se aprinde Led-ul de incarcare. Daca nu se aprinde, atunci incerci contactul mufei la laptop, precum si in alta priza.
Daca n u merge nicicum, atunci trebuie masurat incarcatorul, eventual dus totul la un service pentru verificare amanuntita.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine stie ce ai facut cand l ai desfacut, o fi iesit vreun contact, s o fi rupt vreun contact

Răspuns utilizator avertizat