| BozdoMan a întrebat:

Am doua Hard Disk-uri de pe care vreau sa sterg absolut tot pentru ca trebuie sa le predau si nu vreau ca altcineva sa-mi fure mie munca si as vrea sa fac in asa fel sa nu se mai poata recupera deloc datele de pe ele. Va rog ajutati-ma, este urgent.

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Datele pot fi recuperate indiferent dacă foloseşti şi ciocanul.
Depinde de cel care recuperează.
http://www.recuperaridate.ro/recuperare-date-hdd.html

| DeyCj a răspuns (pentru Arthur):

Depinde ce ciocan şi de ce greutate. dacă foloseşti o „jucărie" de 2000 grame sau mai mare nu ştiu cum se va mai recupera date dintr-o foiţă(vb vine)

| Arthur a răspuns (pentru DeyCj):

Ai desfăcut vreun hard? Dacă pentru tine discurile hardului sunt foiţe - e ok.
Ai lovit efectiv cu ciocanul vreun hard să vezi ce se întâmplă?
Dar revenind, puteai sa judeci că nu poţi oferi spre utilizare un hard tăiat cu flexul. Esenţa a ceea ce am spus este că nu poţi şterge total un hard, oricare ar fi el. Sunt programe care pot recupera oricând mare parte din informaţia iniţială.

| Sihastrul a răspuns:

Descarci si instalezi Revo Uninstaller (e free), il deschizi/unelte/curatitor de urme/distrugator de evidente/selectezi/executa.Pentru siguranta faci asta de 2 ori.Verificat,urmele dispar.

| Muresan_Filip_1996 a răspuns:

Nu trebuie sa folosesti ciocanul(unealta primitiva) doar reformateazal si atat nu mai are ce sa faca (Stergera cu,, ciocanul'' nu e sigura are sanse sa recupereze datele)
ARTUR defecte mecanice nu software.