| Arthiom a întrebat:

am facut un amplificator cu ic-ul TDA7056. Problema cu este ca la ultimele 3 trepte de volum(la maxim) sunetul se aude distorsionat, ca la jucariile alea chinezesti cand li se consuma bateria, se aude mai tare, dar distorsionat. Nu stiu ce are. Am folosit un filtru, componente de calitate, difuzorul este de 4W 8ohmi, iar ca sursa de tensiune am folosit un adaptor de 9V, deci sursa de tensiune e constanta. Ce are de se aud distorsiuni la volum mare? E din cauza ca difuzorul nu poate reproduce frecventele? Am aflat ca se folosesc tweetere dinamice pentru frecvente mari. Cum as putea sa montez un tweeter la amplificator, fara prea multe componente in plus? Circuitul este acesta, cu unele modificari http://www.electroniccircuitsdesign.com/......ifier.jpg. In loc de condensatorul de 220uF, am folosit unul de 1000uF 16V, potentiometrul de volum de 5k l-am inlocuit cu unul de 10k ohmi, iar la intrare am folosit un filtru trece jos.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Păi ce pretenții ai de la un circuit făcut exact pentru jucăriile alea chinezești?!?
La distorsiuni armonice de 10% la puterea maximă, cum crezi că se poate auzi?!?
http://www.bucek.name/pdf/tda7056.pdf (pagina 5, dacă nu te prinzi unde să te uiți)
Vrei HiFi? Folosește piese de calitate sau chiar tuburi electronice! Dacă nu, măcar un etaj final pe MOS-FET-uri.

| Arthiom explică (pentru mihai69):

De fapt, am gasit problema. Il alimentam la 9V, apoi am incercat alimentare cu 12V si distorsiunea a disparut.