| IonutM4A1 a întrebat:

Am facut Update la Windows 10 si au trecut acele 30 de zile! Cum pot sa imi instalez Windows 7 Ultimate? Am incercat din BIOS dar nu merge! Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| IonutM4A1 explică:

"The Compatibility Support Module (CSM) is a component of the UEFI firmware that provides legacy BIOS compatibility by emulating a BIOS environment, allowing legacy operating systems and some option ROMs that do not support UEFI to still be used."
Deci cam ce am zis eu. Activeaza optiunea si vezi

10 răspunsuri:
| jonelx6 a răspuns:

Descarci windows 7 de pe net si il bagi pe un stick si il bootezi

| IonutM4A1 explică (pentru jonelx6):

Am facut deja asta...Doar ca nu pot sa instalez windows 7 pe laptop! Am incercat sa ii dau boot din BIOS dar nu merge!

| jonelx6 a răspuns (pentru IonutM4A1):

Trebe bagat pe stick dar dezarhivat intai, nu bagi imaginea intreaga pe stick. Si cand intri in bios, dai sa bootezi de pe stick ul respectiv. Aaa, si daca nu iti apare stickul, formateaza-l ca ntfs.

| IonutM4A1 explică (pentru jonelx6):

Stiu cum sa instalez un windows ca nu este prima data sau a doua oara! Doar ca la windows 10 este cu mult mai diferit de schimbat deoarece nu merge din bios! Ii dau sa buteze din bios dar nu se deschide setup-ul la windows 7! Pe calculator merge sa il instalez dar pe laptop nu! Si din cate am auzit, e mai greu sa schimbi din windows 10 in windows 7 si de aceea am postat intrebarea aici, in speranta ca poate cineva a reusit sa schimbe si poate sa imi dea sfaturi!

| jonelx6 a răspuns (pentru IonutM4A1):

Nu e prima data cand instalezi windows 7, dar vad ca e prima data cand instalezi windows 10. In primul rand versiunea de windows nu influenteaza cu nimic biosul, Nu conteaza ca treci de la 7 la 10 sau de la 10 la 7, instalarea e aceeasi, fie ca vine vorba de clean install sau upgrade. Si stiu asta pentru ca am incercat.
In al doilea rand, cum iti apare cand bootezi de pe stick? Blue screen sau nu intra si se aprinde normal?

| IonutM4A1 explică (pentru jonelx6):

Mi se aprinde normal.

| jonelx6 a răspuns (pentru IonutM4A1):

Vezi daca ii bifata optiunea din bios "UEFI" sau cv de genu(daca ai asa ceva)
La mine nu ma lasa sa instalez de pe stick, doar ca mie imi aparea blue screen cu eroare boot.

| IonutM4A1 explică (pentru jonelx6):

Nu am UEFI! E ceva gen Launch CSM=Disabled

| IonutM4A1 explică (pentru IonutM4A1):

A pornit! Multumesc mult jonelx6.

| jonelx6 a răspuns (pentru IonutM4A1):

N-ai pentru ce big grin

| IonutM4A1 explică (pentru IonutM4A1):

"The Compatibility Support Module (CSM) is a component of the UEFI firmware that provides legacy BIOS compatibility by emulating a BIOS environment, allowing legacy operating systems and some option ROMs that do not support UEFI to still be used."
Deci cam ce am zis eu. Activeaza optiunea si vezi