| Crosto a întrebat:

Salut TPU, am gasit in pod un laptop vechi de al lui tata, tata a fost specialist in calculator laptop, nu mai e acum a murit. As vrea sa stiu cum sa aflu parola de la laptop, laptopul are windows 7. Chiar vreau sa vad specificatiile si ce jocuri juca laughing ajutati-ma sa aflu parola fara ajutor de la specialiști sau sa platesc.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce fabricatie si model este laptop-ul, respectiv despre care parola este vorba (BIOS sau Windows).
Daca apare logo-ul Windows la pornire, atunci va cere parola Windows. Acest caz este mai "fericit", fiindca se poate porni (boot-a) laptop-ul cu un sistem Linux live, de pe un DVD sau stick USB.

Daca parola este pusa pe BIOS, atunci este problema mai serioasa, trebuie cunoscut modelul laptop-ului, dar este mica probabilitatea de a gasi o modalitate de "crack".

| NLS a răspuns:

Poti trece de parola, insa e putin mai complicat.
Cea mai simpla si rapida metoda rămâne cea prezentata de flixbuster.
Sau conectezi un SSD/HDD prin USB, si bootezi de pe el (daca are si BIOS parolat, folosesti tasta pentru Quick Boot Menu ).

Apoi, cand ai acces la HDD ul laptopului, in Program Files si/sau Program Files (x86) vezi ce programe si jocuri au fost instalate.

| flixbuster a răspuns:

Nu ai nevoie sa afli nici o parola pentru ce vrei tu.
Tot ce trebuie e sa pornesti cu un stick USB cu Live Linux si vezi tot ce era pe HDD.
Ca sa vezi configuratia hardware, e suficient sa intri in BIOS/UEFI.

| Mirel4412 a răspuns:

Uite-te pe carcasa la laptop ca poate are un badge pe care scrie specificatiile lui. Daca era in pod tragi si tu concluzia ca nu e un laptop pe care poti sa l folosesti azi si sa rupi jocurile.

| Țoglă a răspuns:

Te costă 50-100lei la un service să faci asta. Asta dacă nu vrei să te chinui.

| 1234568807 a răspuns:

In primul rand, condoleante pentru tatal tau, in al doilea rand cel mai probabil trebuie sa resetezi parola, sau cel putin asa cred, nu stiu

| uncontfoarterandom a răspuns:

Clic pe Resetare parole.
Conecteaza cheia USB (sau discheta).
Introdu noua parolă
Terminat!

| Simpatic a răspuns (pentru uncontfoarterandom):

Iti dai seama ca acea cheie USB trebuie sa aiba continut ceva pe ea, ce il indrumi tu sa faca mai exact? e ceva nerealizabil ce spui in lipsa continutului.

| uncontfoarterandom a răspuns (pentru Simpatic):

Nu trebuie sa aiba absolut niciun continut pe ea pur si simplu trebuie sa intre in BIOS apasand F2 atata totwinking