| AyZ a întrebat:

Am incercat sa ii instalez la un prieten Windows 7 Ultimate pe laptop care are momentan Windows Vista Ultimate dar nu ii booteaza DVD-ul. Ce sa ii fac la CD-ROM? Stiu ca trebuie sa umblu la setari sa il repar dar nu stiu ce sa-i fac happy

4 răspunsuri:
| figaro a răspuns:

Buna,fiecare laptop are un meniu pentru butare, in genera este tasta esc (ori f8/f12) poti afla mai precis uitandu-te pe net.
Daca nu iti merge dvd-romul poti sa instalezi de pe stik, sunt tutoreale cum sa faci un stik butabil cu win7.Bafta

| horia2012 a răspuns:

In conditia ca DVD-ul e bootabil.
Daca are CD-ROM nu poate boota de pe DVD pentru cu nu citeste DVD-uri. Daca are DVD-ROM, intra in BIOS (F2, del,.)si seteaza ordinea de bootare (1-CD\DVD, 2-HDD, Save and Exit).
- Daca nu merge nici asa, vezi daca la BIOS are si optiunea USB sau "removable media". Daca are o pui prima optiune, pe urm aCD si HDD, faci un USB bootabil cu "rufus" si instalezi de pe USB.

| Roliii a răspuns:

Pentru windows 7 iti trebuie macar 2 gb RAM, cand aprinzi pc-ul prima data iti apare modu bios=> dai pe F2 sau nu stiu care-i acolo la tine pentru boot menu=>intri la boot=>si alegi device-ul de pe care sa-l booteze =>ii dai save si il restartezi de la tastatura daca nu se restarteaza singur (ctrl+alt+del).

| DaavidARHI a răspuns:

A avut si eu problema aceasta la update-ul la Windows 8 dar totul s-a rezolvat cu un dvd reader extern.