| Gax97 a întrebat:

Am instalat pe PC(Win XP) si laptop(Win 7) compilatoarele Code Blocks(16.01) si MinGW Developer Studio. Incepand de ieri, cand scriu un program C++ in MinGW, compilatorul nu-mi mai permite sa-l construiesc si sa-l execut. In schimb Code Blocks imi permite asta. Dau funda pentru solutia cea mai rapida si mai buna!

Răspuns Câştigător
| Catabtr23 a răspuns:

Cam asta e, cum a zis și sltlp, dacă intru în Codeblocks la Compiler Debug o să ai path-ul spre compilatorul din fișierul de la Codeblocks, de obicei ramane implicit, iar când ai instalat MinGW, el l-a luat pe ala din Codeblocks, Dacă ai fi instalat MinGW primul si după Codeblocks, ar fi trebuit să ai probleme după cu Codeblocks si sa meargă MinGW. Sper ca asta e!

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Vezi daca ai setat path-ul catre compilator corect, asta in cazul in care ai instalat si compilatorul cu ide-ul(gen la codeblocks este link cu sau fara gcc).
2. De ce folosesti si mingw si codeblocks?

| Gax97 explică (pentru sltlp):

Problema este din cauza faptului ca sunt instalate amandoua compilatoarele? Daca nu, imi poti explica mai bine ce setari trebuie sa fac?