| Bogdy4Boss a întrebat:

am instalat si eu un win xp sp 3 pe o unitate mai veche si am instalat driverele de internet, deschid internet explorer, imi apare google, imi apar paginile de la ce caut dar cand dau sa intru pe una din pagini imi spune "error cannot display webpage" si nu merge pe orice pagina as intra. Tin sa specific ca la internet imi apar doua local la unu scrie ca este conectat si la celalalt imi spune ca nu este cablul conectat desi este cu un "x" intre calculator si mufa (la iconita), am sunat la cei de la RDS dar au spus ca au verificat dar la ei apare ca merge internetul. Aveti idee ce pot sa-i fac?

PS: am incercat sa instalez alte browsere dar nu pot sa le instalez ca zice ca nu am internet, am reusit sa instalez nu stiu cum opera dar am aceeasi problema ca la explorer doar ca scrie "your connection is not private".
Nu stiu ce sa-i mai fac, va rog daca aveti solutii sunt dispus sa le incerc, poate a mai patit si altcineva ce patesc eu.

Cel mai rapid si bun raspuns primeste funda big grin

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Pune windows 7
ca xp-ul nu mai merge gata
nu mai poti sa pui pe el nimic care sa mearga pe net
incerca opera.com

| Bogdy4Boss explică (pentru zilog):

Este invers laughing pe 7 nu mai poti. laughing)

| zilog a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

ÎMI PARE RĂU DAR CRED CĂ AI UN DIȘCERNĂMÂNT LIMITAT!
Nu spun că ești un om rău
Poți fi chiar un om foarte inteligent pe meseria pe care tu o faci.
Dar din punctul meu de vedere ai o MINTE FOARTE ÎNGUSTĂ!
Spun asta pentru că nu vrei să gândești în baza unor experimente fizice reale concrete!
Vrei să vorbești doar \în baza unor imaginatii ce nu sunt fondate în realitate ci sunt doar în capul tău!
Aș fi preferat să verifici cum stau lucrurile în realitate înainte sa spui despre mine că sunt prost!
Uite tocmai pentru a demola felul tău de vorbire fără fapte am pierdut 6 ore din viața mea ca să downlodez mai multe windows-uri și sa le instalez pentru a face un video-clip demonstrativ
Dacă acuzi pe cineva vin-o cu dovezi! Demonstrează șî susțineți argumentele!
Eu nu spun despre tine că ești un om prost pentru ca poți fi un om foarte performat în ceea ce tu faci.
Dar acolo rămâi dacă atunci când afirmi ceva nu este bazat pe realitate!
Trebuie să vii cu dovezi tehnice care să susțină afirmatiile pe care le susții!

O SĂ ÎȚI PREZINT UN FILMULET

PE WINDOWS 95 NU MAI MERGE NICI GOOGLE
PE WINDOWS 98 MAI SE INCARCA DAR DA ERORI MARI
PE WINDOWS XP SE INCARCĂ GOOGLE DAR NU SE INCARCA NICI UN SITE DATORITA LIPSEI CHEILOR DE SECURITATE
pe windows XP NU SE POATE INTRA PE MOZILLA.GOOGLE.COM
pe windows xp nu se poate intra nici pe opera.com
pe windows xp nu se poate downloada nici google chrome.

Pe windows 7 pot sa instalez opera, pot sa instalez google chrome pot sa instalez mozilla

Pe windows 10 s-a trecut deja la alta generatie de oameni cu care eu nu vreau sa am nimic de aface
daca au fost instare sa accepte windows 10 inseamna ca este treaba lor!

Eu in general folosesc ubuntu Knoppix Fedora Sun Oracle CentOS
mandriva server
Aici nu am probleme ca si cele pe care le intâmpină utilizatorii de windows

Si chiar aș dori să îți ceri iertare și să recunoști că ai vorbit aiurea când o să fie gata filmulețul ce sustine exact contrariul față de ce bați tu câmpii!

| Bogdy4Boss explică (pentru zilog):

Cred ca ai gresit intrebarea... aici nu te-a facut nimeni prost, nu-mi permit sa fac pe nimeni prost fara sa cunosc... legat de windows, am auzit (aici am gresit ca nu ti-am spus ca "din auzit" stiu ca windows 7 nu mai merg cele piratate) si sincer nu am avut nici curiozitatea sa verific informatia pentru ca nu ma intereseaza nici 1% care mai merg si care nu, stiu sa "merg" cu toate, mie imi este indiferent pe care-l folosesc. imi pare rau ca te-a frustrat ce ti-am spus dar sunt foarte sigur ca nu te-am facut prost si nici nu am batut vreun apropo.
PS: nu am nevoie de niciun filmulet, te cred, oricum, dupa mesajul tau si tot ce ai facut doar sa "arunci cu rosii "in mine imi pari putin frustrat, nu am spus ca esti, doar imi pari. Nu te mai obosii cu filmuletu pentru ca il faci degeaba, bafta! big grin

11 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Windows XP merge perfect, l-am instalat saptamana trecuta in masina virtuala. (varianta Retail, nemodificata, de la MSDN).

Pentru a putea folosi browserele (Chrome, Opera, Firefox, etc), trebuie sa cauti care e ultima versiune de browser suportata, sa o cauti pe net, si sa o instalezi.
Cele actuale nu mai sunt suportate.

Chrome 49 merge perfect.
https://www.filepuma.com/download/google_chrome_32bit_49.0.2623.112-11045/

Ultima versiune de Firefox suportata:
52.9.0 ESR (Extended Support Release)

Ultima versiune de Opera suportata a fost 36 daca nu ma insel.

Adevarat ca nemaiprimind suport si actualizari de securitate, pot inlesni intrarea troienilor, si a altor categorii de malware, Windows XP stand oricum semnificativ mai rau la capitolul securitate decat Windows 7 si urmatoarele.

Insa daca stii pe ce site-uri intri, si nu cauti chestii prin locuri mai periculoase () vei fi in siguranta.
******************************************************
Totusi, daca duce varianta Windows 7 Starter, nu ezita sa o folosesti, e MULT mai stabil decat XP, si mai sigur.

(de ce Starter? Pentru ca e cea mai light varianta de Windows 7, ideala pentru sisteme vechi si slabe, doar ca in magazine nu o gaseai, a venit preinstalata pe sisteme OEM prin tarile sarace.
O poti instala daca stergi fisierul ei.cfg din kitul de instalare al oricarei versiuni de Windows 7).

https://tweaks.com/......ows-7-dvd/

| dannyel86 a răspuns:

La RCS-RDS conexiunea este PPPoE, adica trebuie sa configurezi manual o conexiune cu usermane si parola date de furnizorul de internet. Nu este suficient ca Local Area Connection sa fie activ.
Windows XP nu mai permite folosirea ultimelor versiuni de browser sau softuri, de aceea se recomanda instalarea unui Windows7 (varianta Starter sau Ultimate).

Creare conexiune PPPoE pe XP:
https://www.youtube.com/watch?v=JzG49vXT8cA

| Bogdy4Boss explică (pentru dannyel86):

Am facut acea conexiune PPPoE dar imi da o eroare cand incerc sa ma conectez si cand am vorbit cu cineva de la RDS a spus ca nu mai este nevoie de mult de acea conexiune ca trebuie sa mearga fara.

| dannyel86 a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Nu mai este nevoie daca ai router. Tu ai un astfel de dispozitiv?
Ori datele nu au fost introduse corect (conteaza daca le scrii cu majuscula sau litere mici), ori e alta problema pentru care ar fi recomandat sa chemi acasa un om de la Digi, sa te lamureasca. happy

| ungurulSuparat a răspuns:

Daca apare acel X intre indicator si mufa, atunci este stricat ceva la mufa si trebuie cumparat alt dispozitiv. Se intampla de la mare tensiune, mai ales acum cu internetul de foarte mare viteza. De cand se instaleaza 5G, am tot auzit de mufe bubuite

| Bogdy4Boss explică (pentru ungurulSuparat):

Eu m-am gandit ca de la cablu este. dar mi s-a parut ciudat ca inainte sa schimb win a mers cablu

| Calin15976 a răspuns:

Incearca sa setezi data si ora la pc