| TsonPing a întrebat:

Am lag din cauza la Wi-fi, fratemi-o foloseste o aplicataplicație pe telefon pentru a suna cu Video si parga trage tot internetul, Pc-ul e conectat prin cablu, cum as putea sa ii ofer prioritate Pc-ul sau sa reduc viteza la wi-fi sau ceva sa rezolv această problema

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai viteza de internet foarte slab daca se intampla asemenea fenomene.
Singurul mod de a rezolva problema este sa apelezi la furnizorul tau de internet, sa ai o conexiune minima de 30 Mbps (atat la download, cat si la upload).

| TsonPing explică (pentru Bula):

Da, am doar 12 sau 16 mbps, aia fiind 1.6 MB/s.
Furnizorul meu de internet imi spune ca e distanta prea mare si nu ajunge putere/semnal mai mult pana la mine si vecinu meu are 12MB/s adica 100mbps cred ca asa vine.
Nu pot sa pun Pc-ul prioritar sau ceva?

| Bula a răspuns (pentru TsonPing):

Ar fi posibilitate, la unele routere se poate limita viteza conexiunilor, dar asta necesita cunostinte de specialitate.

| TsonPing explică (pentru Bula):

Da am reusit sa reduc viteza de la 100% la 15% dar parca merge mai greu si ajunge pingul la 600, fata de 200 cum aveam de obicei.
Pot accesa ruterul doar ca nu am reusit sa fac pc-ul prioritar

| TsonPing explică (pentru Bula):

Daca il tin pe putere semnal am 200 ping/lag, daca il scad la 15% parca forteaza telefonul cumva sau nu stiu cum sa zic, de parca aplicatia accea de pe telefon are prioritate si trage si mai tare netul daca nu merge ok, cand setez pe 15% ping-ul meu urca la 600
poza aici de la router: http://prntscr.com/inu1jp

| Bula a răspuns (pentru TsonPing):

PC-ul este prioritar, daca are 85% din banda, iar wi-fi 15%.
Ping-ul mare trebuie verificat si inainte de router, dar mai de graba ar finecesar un trace pentru a vedea "ping"-urile pana la fiecare nod intermediar de pe traseu.