| Alexandrudrg12 a întrebat:

am lag mare in jocuri.
Este al 2 pc pe care il schimb acum am un 1060 6gb, 8400 si 16 gb ram ddr4 corsair
Daca am 60 (v-sync) fps nu am probleme dar daca imi scade la 59 incepe lagu. La 30 fps se misca ca la 10, am testat si pe TV si pe alt monitor si tot acelasi lucru. Piesele sunt noi.
Temperatura este normala, pasta termoconductoare buna, am reinstalat windows-ul se cateva ori, driverii sunt la zi. nu stiu ce sa mai fac, ati patit vreodata?

Răspuns Câştigător
| alexboss2020 a răspuns:

E si normal cu V-Sync sa-ti sacadeze cand iti scade la 59. Efectiv, pentru cateva frame-uri de la 60 de FPS scazi la 30, nu conteaza ca scade la 59, 54, 45 sau orice alt numar intre 30 si 60.
Mai taie si tu din setarile grafice sa fii sigur ca ai sa stai tot timpul peste 60 FPS si activeaza in Nvidia CPL sub setarile 3D la profilul general Vertical Synchronization - Fast (Fast Sync)
Eventual daca vrei sa te aventurezi, downlodezi si Nvidia Profile Inspector si activezi o limita de 120 FPS ca sa fii sigur ca placa video nu arde gazul de pomana la scene mai putin intensive.

4 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

8400 ce? procesorul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danutzu96):

I5-8400, clar... gpu/cpu/ram

| Alexandrudrg12 explică (pentru danutzu96):

Da

| alexboss2020 a răspuns:

Nu mai activa v-sync! Redu din setarile grafice ale jocului!