| Andrei900Boss a întrebat:

Salut TPU

am luat niste Boxe Serioux cresto-C500SD,
si nu stiu cum se baga firele in pc, si nu stiu daca functioneaza.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Exact scoti din priza după ce ai oprit calculatorul deoarece consumă transformatorul de rețea al sistemului cablul de retea 220 volti este lipit direct in transformatorul de retea si chiar daca tu il opresti din butonul power el tot consumă curent si se poate arde transformatorul se supra incalzeste si poate face scurt si i ei foc, in legatură cu volumul este bine sa nu il dai la maxim una la mîna ca deranjezi vecinii si ai si tu de suferit decibelii prea multi afecteaza timpanul si in timp vei surzii, iar alta cauza a volumului tare este deteriorarea boxelor se sparg membranele daca le dai pe bass si la maximum.

21 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Este simplu satelitii adică boxele vin toate conectate in boxa mare denumită subwoffer, respectînd desigur plaritătile adică roșu la roșu, roșu fiind plus, negru la negru, firul negru este minus, după ce conectezi corect boxele, trebuie sa ai un cablu audio vu mufe Rca si o mufă jack de 3, 5 mm sau cum se mai numeste mufă cui, acea mufă jack o introduci in laptop sau in unitatea calculatorului depinde ce ai, in mufa verde de sunet, si celalat capăt al cablului cel cu mufe rca de culoare alb si rosu alea semnifică canalele stinga dreapta a boxelor, le conectezi in line out si setezi de pe sistem butonul aferent line out sau monitor depinde ce denumire are, pui o melodie pe Youtube si in acest moment sunetul trebuie sa il auzi in boxe, daca ai manualul de instructiuni acolo scrie pas cu pas cum trebuie instalat, trebuie sa te asiguri ca, calculatorul tau are sunet, verifici inainte cu niste căsti bagi mufa căstilor sau cu alte boxe in mufa verde din laptop sau desktop depinde ce sistem ai, si testezi daca ai sunet ca daca din calculator nu ai sunet nu poti conecta sistemul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă

| Algo098 a răspuns:

Nu am boxe de genul asta, dar din cate vad, in spate in stanga sus sunt 4 mufe:
- 2 pe stanga unde se baga semnalul de la placa de sunet de la calculator - probabil e un cablu care are la un capat o mufa jack de 3.5 mm care se baga in calculator, iar la celalalt capat are 2 mufe rca, una rosie si una alba care se baga in mufele din stanga din spatele boxei de bas

- 2 mufe sunt pe dreapta unde se conecteaza cele 2 boxe mici, probabil tot cu mufe rca.

In mufele L si R (left, right) de pe prima coloana, aceea cu Input se baga cablul cu semnal de la calculator, iar in mufele L si R de pe coloana a 2-a, aceea cu output, se conecteaza cele 2 boxe mici cu cablurile lor.

http://imgur.com/a/TqaV0
In stanga se baga cablul de la calculator, in dreapta se baga boxele mici!
Daca se pun invers, se poate arde placa de sunet din calculator.
Mufele din dreapta sunt iesirile amplificatorului de putere si daca sunt puse la iesirea placii de sunet si amplificatorul da un semnal ceva sau un impuls, in functie de constructia placii de sunet, poate sa arda placa de sunet din calculator.

Cei care au facut boxele astea, trebuiau sa puna mufe idferite la intari, respectiv la iesiri ca sa nu creeze confuzie si sa elimine riscul producerii unor defectiuni.

| Andrei900Boss explică:

Le-am bagat dar nu merge! rosu la rosu alb la alb si inca doua fire jos langa rosu si alb si un fir in pc! si nu se aude.

| Andrei900Boss explică (pentru dannyel86):

Am vazut! dar nu stiu cum sa le bag mai repede invat dupa un video ceva. am bagat rosu la rosu alb la alb cum am vazut pe Manual!
Conectare echipamente
Conexiunea se face dupa culori:
- jack-urile rosii se pun in dreapta (right)
- jack-urile albe se pun in stanga (left)
dar la antenele eu am bagat cum a spus jack-urile rosii si alb si inca 2 le-am bagat bine in rest nu mai stiu mai am vreao 3 fire negre, alea 2 le-am bagat dupa ce am bagat Rosu si alb la Boxa aia mare, si alea 2 le-am bagat tot la Boxa aia mare jos dupa rosu si alb dupa aia firul ala l-am bagat in unitate si nu a mers!

| Andrei900Boss explică (pentru dannyel86):

Si dupa am bagat in priza si nu a mers! doar se aprinde Boxa aia mare.

| dannyel86 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Algo098 ti-a explicat foarte bine procedura. Testeaza mai intai sunetul din pc cu boxe simple, pentru a verifica faptul ca totul e in regula cu sunetul si ca nu sunt probleme din cauza conectarii necorespunzatoare a sistemului 2.1.
Eu credeam ca manualul e mai mult decat sugestiv, de aceea ti l-am recomandat ca sursa de documentare.
Te sfatuiesc sa testezi sistemul pe un alt pc, la o persoana care se pricepe la astfel de configurari. Spun asta pentru ca e posibil si ca boxele sa aiba o problema de functionare (e bine sa nu excluzi acest aspect).

| Andrei900Boss explică (pentru dannyel86):

Pai boxele alea simple e doar un fir! care se baga in unitate. si m-am dus de 2 ori sa le schimb mai bine imi iau bani si ma duc la mine sa le iau! boxele alea le-am luat dupa eMag. acum imi schimb iar Boxele astea ma duc pana gasesc Boxe care imi merg in unitate! a am si telecomanda! alea 2 care le-am schimbat si astea care am eu acum sunt cu telecomanda.

| Andrei900Boss explică (pentru dannyel86):

Asta ii a 3 oara cand imi schimb Boxele, ca sa stii.

| Andrei900Boss explică (pentru dannyel86):

Pai sunetul ii corespunzator, la boxele alea vechii dar. a cazut placa aia in care se baga firele, la boxele alea cu apa. acum iau alte boxe.
boxele astea le am eu acum dar sunt stricate.
https://www.youtube.com/watch?v=a_TqevIzhng

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Firele alea negre de unde vin, din boxe sau din subwoofer? Adica din boxa aia mare.

| Andrei900Boss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Lasa am cumparat alte boxe 2.1 myria uite baieti aia m-a invatat.
https://altex.ro/boxe-myria-my8032-2-1-60w-bluetooth-negru/

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Sunt frumoase, si sti sa le conectezi?

| Andrei900Boss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma poti ajuta daca Boxa aia se opreste? sau o pot lasa pana dimineata adica tot timpul si la volum ridicat se intampla ceva?
imi place sa trezesc Mortii din somn laughing cu pc si cu boxa aia prinde 200 volum mega lol.

| Andrei900Boss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da stiu sa le conectez.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Sincer nu stiu daca se opreste vezi manualul ei tehnic ce zice

| Andrei900Boss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Spune ca Opriti alimentarea si scoateti stecherul din priza daca nu veti utiliza sistemul o perioada indelungata de timp.
si la volum spune Minim ca nu stiu ce la volum.

| Andrei900Boss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Corect! dar la Volum spune Rotiti butonul pentru volum pe pozitia minima inainte de utilizare pentru a evita avarierea boxelor din cauza impactului instant;

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Salut da ca sa nu se arda finalii din sistem la un șoc prea mare de volum.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Exact scoti din priza după ce ai oprit calculatorul deoarece consumă transformatorul de rețea al sistemului cablul de retea 220 volti este lipit direct in transformatorul de retea si chiar daca tu il opresti din butonul power el tot consumă curent si se poate arde transformatorul se supra incalzeste si poate face scurt si i ei foc, in legatură cu volumul este bine sa nu il dai la maxim una la mîna ca deranjezi vecinii si ai si tu de suferit decibelii prea multi afecteaza timpanul si in timp vei surzii, iar alta cauza a volumului tare este deteriorarea boxelor se sparg membranele daca le dai pe bass si la maximum.

| Andrei900Boss explică:

Adica in unitate! am bagat firul ala care am spus in pc.