| UpSideDownSix a întrebat:

am mai pus întrebarea asta de multe ori dar nimeni nu mi-o dat un răspuns corect.

Dintr-un anumit motiv jocurile pe calculatorul meu se tot blochează, mergea bine înainte, se blochează chiar și la cel mai mic joc, am schimbat windows-ul și nimic, merge puțin apoi se blochează și merge iar.

Mă poate ajuta cineva?
Ps.: Am windows 10

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Windows 10 nu se impaca bine cu doar 4 GB RAM, stiu ce zic fiindca am avut.
Procesorul ala este foarte slab, pe platforma LGA775, am avut si eu un core 2 duo @3 Ghz si mergea destul de ok in activitati office si browsing--> gaming pauza.
Cam ce jocuri rulezi tu pe configuratia aia?

16 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pai ce computer ai, cu ce piese. Sau vrei sa ghicim in tarot?

| UpSideDownSix explică (pentru Wr3nch):

Processor: Intel(R) Celeron(R) CPU E3300 @ 2. 50GHz 2.50 GHz
RAM: 4.00
64 bit
Placă video: NVIDIA GeForce 9400 GT
Windows: 10 Pro

| UpSideDownSix explică (pentru nicu991):

Cel mai mic joc care s-a blocat până acum fost Wizard101.

| nicu991 a răspuns (pentru UpSideDownSix):

Atunci cand rulezi jocul, porneste TaskManager si urmareste utilizarea CPU/ memorie RAM respectiv citirea/scrierea pe HDD.
Daca acestea par OK fara utilizari intense probabil ai ceva probleme la driverele placii video.

| UpSideDownSix explică (pentru nicu991):

Am făcut asta deja și nu avea nici o problemă.

| nicu991 a răspuns (pentru UpSideDownSix):

Este putin probabil ca ventilatorul procesorului tau sa nu mai functioneze sau cel al placii video iar atunci cand ating temperaturi prea mari sa-si scada capacitatile de procesare pentru reducerea temperaturii.
Pooti verifica aspectul asta.
Eventual poti cauta pe internet cum sa dezactivezi servicii inutile in Windows, pentru ca sunt unele servicii precum prefetch( sau cum se mai numeste el) care trage in jos sistemul de operare si background apps, mai ales atunci cand ruleaza de pe un HDD.

| UpSideDownSix explică (pentru nicu991):

Nu știu dacă ajută cu ceva dar am observat că jocurile în browser nu se blochează deloc.

| nicu991 a răspuns (pentru UpSideDownSix):

Jocuri pe platforma Flash Player?

| UpSideDownSix explică (pentru nicu991):

Nu, mi-a apărut o reclamă la niște jocuri online și am zis să intru de nostalgie.

| UpSideDownSix explică (pentru nicu991):

Mulțumesc că ai încercat să mă ajuți, aparent problema era de la cooler. Cooler-ul era cam vechi și nu mai mergea bine, am observat asta când randome am primit unul și l-am schimbat.

| nicu991 a răspuns (pentru UpSideDownSix):

Windows 10 nu se impaca bine cu doar 4 GB RAM, stiu ce zic fiindca am avut.
Procesorul ala este foarte slab, pe platforma LGA775, am avut si eu un core 2 duo @3 Ghz si mergea destul de ok in activitati office si browsing--> gaming pauza.
Cam ce jocuri rulezi tu pe configuratia aia?

| flixbuster a răspuns:

Fa-ti niste stress test pe CPU, GPU si un memtest. Un diagnostic pe HDD nu strica nici el.

| morfeo a răspuns:

Ai SSD? Daca ai hard disk inseamna ca cedeaza si asta ar fi problema

| Dobrinx a răspuns:

Hmm..ai incercat sa faci update la drivere? eu am avut problema asta cand mi-am blocat hardul. Am cumparat altul nou, am instalat windows pe el. si cand sa ma joc, am observat ca aveam 20 fps in League of Legends, si da se bloca in orice joc.

Incearca sa te uiti pe la update-urile de driver. Altceva nu stiu ce sa fie. Poate procesorul slab, ca vad ca este Celerom dar nu ar trebui sa se comporte asa.

Cel mai probabil este de la drivere. Bafta!

| UpSideDownSix explică (pentru Dobrinx):

Am făcut asta deja.

| FabricantDeGunoi a răspuns:

Ce característici are pc tau?

| UpSideDownSix explică (pentru FabricantDeGunoi):

Am scris caracteristicile pc-ului într-un comentariu de mai sus