| MYK3 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutorul vostru. Aseara a fost frateme'o pe laptop si cred ca a luat un virus. Virusul face asa: Cand vorbesc pe IM treimite la toti un link cu un virus si cand vreau sa ma bag pe un site cu antivirus nu ma lasa zice DNS failed, dar toate celelalte siteuri merg perfect. Va rog mult sa ma ajutati si dau FUNDA!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Încearcă în felul următor: descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi. Succes şi numai bine!

| MYK3 explică (pentru Ioandelasal):

NU MERG siteurile cu antivirusi!

| Ioandelasal a răspuns (pentru MYK3):

In acest caz poti folosi, pentru dezinfectare, un scanner online, de exemplu cel de la BitDefender. Am mai indicat asta, la un utilizator aflat in situatia ta si a mers.

| Icar25 a răspuns:

Sterge mai intai cookie-urile si incearca dupa aceea sa descarci un anti-spyware. http://www.superantispyware.com/ uite aici un link eu unul am reusit a descarc programul avand pc-ul infectat cu 39 de virusi printre care si cel descris de tine.

| Icar25 a răspuns:

Http://www.agenda.ro/......lutia.html uite un link cu alta modalitate.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Instalezi sistemul de operare gratuit Kiwi Ubuntu Linux în limba română sau instalezi sistemul de operare gratuit Ubuntu Linux în limba română, în ambele cazuri cu calculatorul conectat la internet și îl pui să își caute el driverele necesare de pe net.
După asta folosești acel sistem de operare cu softurile pentru el.
Softurile pentru el, le descarci tot gratis.
Nu se fac viruși pentru linux-uri!

Dacă ai mulți bani îți cumperi un PC Apple cu sistemul lor de operare și cu softurile pentru el.

Dar pe PC-ul actual tot pui un Linux.