| Gg26 a întrebat:

Am mici probleme de conexiune la internet. Am laptop, si stau conectat la wifi. Modemul wireless este la parter conectat la un PC fix (am camera la etaj). In ultima vreme a inceput ori sa imi prinda semnal foarte putin ori deloc. Si ca sa isi revina, ca sa pot prinde internet, trebuie sa cobor jos, sa scot modemul cu tot cu telefon din priza si sa-l introduc la loc. Apoi am din nou internet. Nu mi se pare normal. Tin sa zic ca dau restart la laptop si cateodata functioneaza, are mai mult semnal, incerc sa opresc si sa pornesc wifi-ul, imi arata numele modemului dar nu se poate connecta. Mi se pare aiurea la 2zile sa restartez acel modem... Vi s-a intamplat?! Din ce cauza?! Ce e de facut?

Răspuns Câştigător
| beniamin1994 a răspuns:

Eu am avut aceasta problema la inceput! tineam routerul pornit non-stop! si s-a terminat repede viata lui! acum il opresc noaptea sau depinde il am pe hol pentru a putea fi usor accesibil si pentru mine si pentru parinti! iar la laptop vroiam sa zic ca ai putea sa mai bagi si cablu daca se poate! dar la laptop e mai de durata decat un router(adica modem)! sfat opreste modemul cand nu il mai folosesti sau macar seara! funda?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o vrajeala sa opresi router ul sa se racesca. el e facut sa mearga nonstop. gandeste te la toate echipamentele pe care le au providerii de net. ce ar fi daca le ar opri ca sa se racesca?

e posibil ca semnalul de wireless sa interfereze cu reteau electrica. eu am patit. printr un perete trecea toata reteaua electrica a casei (venea de la tabloul electric) si nu aveam deloc semnal in zona respectiva.

mai e si posibilitatea sa aiba router ul o problema

| Căƚăʅιɳ a răspuns:

Poate nu face bine contact modemul si telefonul cu priza.aar trebuisa suni la firma de net
Apropo aceste probleme apar daca priza a facut contact cuu umiditate sau daca a facut condens

| beniamin1994 a răspuns:

Aiurea sau cum zici tu este deoarece tu ai lasat modemul wireless pornit si o luna fara sa-l opresti macar 10 minute sa se mai raceasca! si dupa cum zici ca e cu telefon banuiesc ca Romtelecom, care dupa 1 an are probleme! e ceva normal daca l-ai folosit asa non-stop fara sa-l restartezi macar! si poate fi si din laptop, acel wifi se uzeaza, adica nu iti tine pana la infinit sa stai tu cu putere maxima!

| Gg26 explică (pentru beniamin1994):

Crezi ca daca as oprii modemul de 2-3 ori pe luna ar fi ok? Pentru ca nu demult am wireless si nu stiu cum sta treaba. Ca daca nu mi se strica modemul se strica wifi la laptop si tot se stica ceva. Adica. pot sa inchid wifi de pe laptop seara cand imi termin activitatea? ar fi mai usor.

| beniamin1994 a răspuns (pentru Gg26):

Eu am avut aceasta problema la inceput! tineam routerul pornit non-stop! si s-a terminat repede viata lui! acum il opresc noaptea sau depinde il am pe hol pentru a putea fi usor accesibil si pentru mine si pentru parinti! iar la laptop vroiam sa zic ca ai putea sa mai bagi si cablu daca se poate! dar la laptop e mai de durata decat un router(adica modem)! sfat opreste modemul cand nu il mai folosesti sau macar seara! funda?