| ErikEmd a întrebat:

am nevoie de ajutor urgent!
Vreau sa imi cumpar un pc nou si vreau parerea voastra, vreau sa va intreb daca piesele sunt compatibile, daca sunt bune si daca mai trebuie vreo piesa la el
Placa de baza Gigabyte B85-HD3 Socket 1150 rev2
Memorie Corsair XMS3 8GB Kit 2x4GB DDR3 1600MHz CL11 Rev. A
Placa video Gigabyte GeForce GTX 970 G1 Gaming 4GB DDR5 256Bit
Procesor Intel Core I5-4690K 3.5GHz Socket 1150 Box
HDD WD Caviar Blue 1TB SATA3 64MB 7200RPM
Sursa Segotep SG-D600SCR 600W Active PFC
Carcasa Zalman Z11 Plus fara sursa Black

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nope, bani aruncati aiurea. Zi bugetul total si ce periferice vei folosi cu el - ma intereseaza in special monitorul si boxe/casti.

| ErikEmd explică (pentru KodrutZ):

Bugetul maxim este de 50.000 de lei (50 de milioane)
Am un Samsung care este un tv dar il folosesc ca monitor, full hd
Folosesc niste casti genius HS-G550V Lychas GX-Series
Poti sa imi faci un sistem de gaming cu i5, care sa ruleze toate jocurile noi? Assassin's creed, Gta V etc
Adica, vreau un sistem bun dar nu foarte scump
Multumesc pentru timpul acordat

| KodrutZ a răspuns (pentru ErikEmd):

5000 RON vrei sa zici... greu cu zerourile astea. Et voila - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1176592/
Nu detaliez, dar astept doleantele tale (nu, nu ai nevoie de placa de baza mai scumpa, nici de i5 serie K si nici de cooler aftermarket pentru procesor).

| ErikEmd explică (pentru KodrutZ):

Multumesc pentru timpul acordat!

| KodrutZ a răspuns (pentru ErikEmd):

Hai breh, nici o doleanta? happy Nu am zis ca e perfect wishlistu' ala, dar e chiar bun din multe puncte de vedere (un 970 foarte rapid la pret bun, sursa cu certificare superioara si 5 ani garantie, 16 gigi de memorie, hard hibrid, etc).

| ErikEmd explică (pentru KodrutZ):

La procesor mergea inca un pic, parerea mea happy
In rest e totul ok
Vroiam sa te intreb, care e diferenta dintre o placa video cu 3 ventilatoare si una cu 3?

| KodrutZ a răspuns (pentru ErikEmd):

Diferenta e un ventilator, in principiu. tongue
La procesor in multe cazuri diferenta de la i3 la i5 la i7 e sub 5%. Sint unele scenarii in care un i3 la 3.5 GHz bate i7 la 3.2 GHz - bine, jocuri prost optimizate pentru mai mult de 2 nuclee, dar EXISTA. i5-ul ala e arhisuficient. Crede-ma ca inca joc o gramada de jocuri noi fara probleme cu detaliile aproape de maxim sau chiar maxxed out cu un i3 2120 si GTX 750 Ti...
Trecind la wishlistu' tau, acuma - prea multi bani aruncati in placa de baza (ce are asta si nu avea aia cu H81 si chiar iti trebuie?), ce draq faci cu dvd writer (?!), de ce sa arunci bani in plus pe placa aia video si unde e sursa?

| Marius875 a răspuns:

Daca vrei sa simti intr-adevar cand te joci un joc iti recomand sa iti cumper PlayStation 4 Sau xboxone.
Dece?
1.In primul rand sunt o gramada de jocuri frumosa si bune pe console si nu sunt pe PC.
2. Toate jocurile noi apar prima data pe console apoi dupa 4-8 luni un an apar si pe PC.
3. Au o grafica mult mai performanta si buna.
4. E mai comod de jucat, nu stai mereu pe un scaun etc. Bafta.

| ErikEmd explică (pentru Marius875):

Hey happy
Ms de sfat, dar stiu ce inseamna consola si cu ce se "mananca"
Dar vreau sa imi fac un PC strict de gaming, ma descurc mai bine cu el
Daca ai idei de pc poti sa le dai