| IONUTZU1999 a întrebat:

am nevoie de cineva care se pricepe cu editari video.
Asi avea nevoie URGENTA de 3 programe: 1.Sa introduc o subtitrare intr-un film permanenta. 2.Sa modific subtitlarea in asa fel incat sa nu imi mai apara in loc de diacritice cerculete si 3. Un program de convertit videouri in ISO ca sa pot face un DVD bootabil cu un film.(am gasit freemake dar trebuie sa astept 4 ore) A da si am uitat un lucru sa fie un program care sa nu dureze mai mult de o ora daca se poate! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Inteleg ca vrei sa faci un disc care sa se auto lanseze la insert? Daca da atunci: 3 - N-ai nevoie de iso ci de convertirea asseturilor (video, subtitles) intr-un DVD(ma refer la formatul DVD, nu la disc), are Windows-ul un programel care se cheama DVDMaker, daca nu ma insel, produsul asta (DVD-ul) apoi il scrii pe un DVD disc (de data asta ma refer la tipul de disc). Discul asta, la introducerea lui intr-un cititor de dvd-uri fie se auto lanseaza(pe compuri sau playere) fie deschide un prompt pentru user intrebandu-l daca vrea sa-l lanseze(pe compuri). 2 - Pentru administrarea de subtitrari eu folosesc Aegisub (http://www.aegisub.org), daca nu-ti place alege altceva. 1 - Subtitrarile nu se introduc in film, de aia s-au inventat, tocmai pentru a nu fi nevoie de modificat videoul, totusi daca insisti, atunci cred ca cea mai la indemana solutie la care ma gandesc este una analogica: Rulezi videoul in fullscreen cu subtitrari si il inregistrezi cu un screen recorder, dar de ce ai vrea sa faci asta, formatul dvd are posibilitatea de a incarca subtitrari, automat?

| IONUTZU1999 explică (pentru StefanKogut):

Multumesc pentru raspuns happy Asa am facut si a mers.

1 răspuns: