| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de o distributie Linux foarte lightweight care sa indeplineasca urmatoarele specificatii:
- DE: XFCE sau LXDE
- RAM idle: Mai putin de 100MB
- Sa fie bazat pe Debian sau Arch
- Sa poata functiona pe single core (e vorba de PC de peste 6 ani)

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Trebuie sa faci o instalare custom, nu poti folosi un live. Pornesti instalarea cu un CD netinst de debian pe 32 biti (e important sa fie 32 biti, versiunea 64 biti va ocupa mult peste 100 MB in idle cu tot cu lxde), cand ajungi la pasul de Software Selection deselectezi tot mai putin ultima (standard utilities and tools, ceva in genul). Vei obtine un sistem debian basic, doar cu linia de comanda. Instalezi apoi (ca root) lxde minimal cu "apt-get install lxde-core". Dai reboot si asta e tot.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Routerul meu are ocupat mai mult de 100 MB de RAM, deci nu stiu ce fel de distributie iti inchipui tu ca ar fi pentru asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Puppy consuma mai putin de atat. Sunt o droaie de distro-uri pe lxde care consuma asa putin. Dupa ce am intrebat pe alte forumuri mi s-a dat o lista enorma.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://puppylinux.org/wikka/WhatpuppyLinuxisbestforyou

Gandeste-te ca nu faci mare lucru cu el la 100 MB RAM ocupati.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

In idle cu nimic deschis trebuie sa consuma asa putin. Dar totusi am 1GB RAM si modific cerinta la 350MB in idle cu nimic deschis.

| NLS a răspuns:

Linux Mint 18.3 XFCE (sau 17.3 daca ai PC mai vechi de 3-4 ani)
e si light, dar si puternica in acelasi timp (nu ca altele care sunt light insa au multe restrictii si prin biblioteca bate vantul)

Sau Lubuntu, daca vrei LXDE.

Insa eu prefer la orice ora Mint.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Am actualizat intrebarea deoarece TPU a avut o problema cu semnul "mai mic". Acum incerc Lubuntu, Xubuntu si Mint XFCE.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu uita sa NU fie ultimele versiuni, pentru ca acestea nu mai au suport bun pentru procesoare atat de vechi.

Nu am folosit niciodata altceva in afara de Ubuntu si Mint.
Si nu recomand Puppy sau ceva de genul Linux Lite din cauza comunitatii slabe, si uneori e vorba de versiuni recente (nu au istorie in spate). Consuma putine resurse, dar cel mai bine se impaca cu tehnologia actuala, nu cu cea de acum 8 ani.

Dintre cele 3, din cate stiu eu, Lubuntu consuma cel mai putin RAM, insa light sunt toate. (celelalte se descurca super bine cu 512)

| flixbuster a răspuns (pentru NLS):

Mint, chiar si XFCE, foloseste mai mult de 100 MB RAM in idle.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă tot ai zis Arch, de ce nu instalezi Arch și pui XFCE? Eu tocmai asta am făcut pe un laptop și mere strună.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oricum, cu 100MB nu poți visa la desktop environment, nici LXDE, nici XFCE nu merg:
http://lxde.sourceforge.net/about.html

https://wiki.xfce.org/minimum_requirements (secțiunea footprint)

Arch-ul meu folosește cred ~350 în idle, dar am și programe instalate