| anonim_4396 a întrebat:

am niste boxe akay la sistemul lor.
de la un timp daca dau bassul tare se aude un bazait foarte puternic intr-un difuzor
si ciudat este faptul ca (boxele sunt inalte)cand bag mana pe gaura aia pe care iese aer pot sa dau de difuzor si daca imping membrana in fata numai face dar daca ridic bassul iar face am observat ca difuzorul ala de bass este bagat mai inauntru cum sa zic ..decat celalalt de sus. adica este mai intrat inauntru si daca apas pe el nu fasie nu nimic nu suspensie dezlipita si am observat ca daca apas pe difuzorul de sus ala este mai tare decat celalalt adica se apasa mai greu...
ce poate fi?
boxele sunt de la amplificatorul akay as100ra-311 cautati pe goole si o sa vedeti pozele.
ce poate atinge?
ca boxele sunt sigilate si nu am cu ce sa le deschid. (numai sunt in garantie)eu m-am gandit ca ar putea atinge borna deoarece difuzorul este bagat putin in interior si daca il dau spre exterior numai face deci atinge ceva.
dar ce? spuneti-mi si mie ce atinge? o fi borna?

2 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Eu cred ca e descentrat sau s-a blocat difuzorul si nu mai revine, cumva sau cineva la impins inauntru si i-a indoit bobina sa zic asa. personal nu m-as complica deloc cauti pe net un difuzor exact ca al boxelor( sigur gasesti) si il schimbi frumusel..de obicei sunt prinse in 4 suruburi imbus sau stea. legi firele cum trebuie, schimbi difuzorul si ai terminat treaba. nu e treaba complicata, nu te speria

| anonim_4396 explică (pentru Broadband):

Se poate si asta.
dar e posibila varianta cu borna? ca nu vreau sa il schimb.