| Stargoz a întrebat:

Am o dilema, pe care demult incerc sa o rezolv.Pe calculator am descarcat niste filme pe care as vrea sa le pun pe televizor si am incercat sa le transmit printr-un stick, dar filmele pe care incerc sa le iau sunt 4K si au o dimensiune prea mare pentru stikurile pe care le am si nu ma incanta ideea de a achizitiona un alt stick la cate am deja.Ca idee un film pe care vreau sa il pun pe TV are vreo 80 de Giga si cel mai mare stick al meu e de 64 de Giga.Are cineva vreo solutie prin care as putea pune asteste filme pe TV? Daca va ajuta cu ceva TV-ul meu e smart, dar nu stiu daca pot sa transmit filmele prin internet sau geva de genul.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima intrebare: televizorul tau este capabil 4K?
A doua intrebare: de ce nu descarci filmele in format HD? Ocupa spatiu mult mai mic pe stick si se poate reda pe orice televizor modern, care are intrare USB (pentru stick).

Daca nu gasesti varianta HD, atunci poti converti filmul din 4K in HD online, pe multe site-uri.

| Stargoz explică (pentru Bula):

Da este 4k si pentru ca este 4k este motivul pentru care vreau sa pun filme asa mari pe el pentru că hd pot sa pun dar m-am uitat la filme hd asa mult, si daca tot am un TV 4k as vrea sa beneficiez de această rezoluție.

| sierra1 a răspuns:

"niste filme pe care as vrea sa le pun pe televizor"

conectează tv la laptop cu un hdmi și URMĂREȘTI pe tv

| Stargoz explică (pentru sierra1):

Stiu dar as prefera o metoda fără fire.

| sierra1 a răspuns:

Intră cu tv-ul tău cel smart pe site-ul cu filme online, le vezi acolo fără se le descarci pe pc

| NLS a răspuns:

Ce as face eu, - de fapt mai bine spus - ce fac de vreo 4 ani de fiecare data cand vreau sa vizionez un film:
exact ce au zis Jackpot2, sierra1 si floreadan

De ce sa ti pierzi timpul cu copieri sau encodari, pentru ca la final sa observi ca nu se vad subtitrarile cum trebuie, si sa pierzi inca 30 de minute sa scoti subtitrarea din film cu MKVToolnix, si sa o pui langa fisierul video ca sa ti-o vvada TV-ul?

Daca PC-ul tau duce 4K decent, si TV-ul are rezolutie 4K, il folosesti ca monitor, legandu-le cu un cablu HDMI (minim generatia 1.4, preferabil si mai nou).

Dupa ce se termina filmul, scoti cablul, si aia e.

| Stargoz explică (pentru NLS):

Da stiu dar as prefera o metoda fără atatea fire.

| floreadan a răspuns:

Poti conecta tv la laptop prin intermediul cablului hdmi

| Stargoz explică (pentru floreadan):

Da stiu dar as prefera o metoda fără fire.

| Jackpot2 a răspuns:

Dacă e televizor Smart poți face conexiune între PC și Televizor!

| Stargoz explică (pentru Jackpot2):

Da stiu dar as fi vrut să gasesc o varianta in care as putea sa ma uit la un film fără să fie pc-ul aprins ca sa ramana conectat.