| Şişu_David_1982 a întrebat:

Am o drona Parrot AR 2.0. Ea nu are telecomanda din fabrica, dar se conecteaza la telefon. Problema e ca nu mi.o gaseste wifi.ul de pe telefon, ca sa o pot conecta. Are cineva vreo idee?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta in manualul dronei, daca are capabilitatea de a fi dirijat de pe telefon.
Dronele, ca si alte machete telecomandate, pot fi comandate prin unde radio sau prin hotspot de wi-fi.

Prin bluetooth nu se comanda, fiindca distanta de bataie este redusa (maxim cativa metrii).

| Şişu_David_1982 explică (pentru Bula):

Drona am primit-o cadou de la un var, dar nu are nici un fel de carte de instructiuni, mi-a dat doar drona simpla.

| Şişu_David_1982 explică (pentru Bula):

Drona am primit-o cadou de la un var, mi-a dat doar drona simpla, fara nici un fel de carte de instructiuni...

| Bula a răspuns (pentru Şişu_David_1982):

Am gasit manualul de utilizare, in limba engleza, aici:
https://www.google.ro/......https?/url

Conform manualului, trebuie sa ai pentru drona: bateria, incarcatorul bateriei, precum si un telefon sau tableta cu Android pe care sa descarci si sa instalezi aplicatia gratuita "AR.FreeFlight 2.0" si va functiona prin wi-fi.
Restul gasesti in manual...

| Şişu_David_1982 explică (pentru Bula):

Am incercat sa conectez prin wifi vreo 3 telefoane, un HTC m9, un Samsung j5 si a5 17 si nici unul nu mi-a gasit-o. am incercat si cu un iphone, iar asta mi-a gasit-o si s-a conectat simplu si rapid. Conform instructiunilor nu zice nimic nici de IOS nici de Android. nu stiu ce sa fac.

| Bula a răspuns (pentru Şişu_David_1982):

Foloseste-o cu ce merge. Cu alta tot nu va functiona.
Ma mira ca Android nu vede wi-fi -ul dronei, pana ce si un laptop ar trebui sa-l vada.
Citeste atent cartea si incearca si cu aplicatia indicata (Android).

Daca n-ar functiona cu iOS, atunci asi spune ca e defect. Asa spun ca ceva nu faci bine...

| cristi202 a răspuns:

Idei gasesti in cartea de instructiuni. Acolo se spune tot ce trebuie sa stii in legatura cu conectarea ei. Daca nu functioneaza dupa cum scrie la carte, ceva e stricat la ea, si trebuie dusa la service.

| Şişu_David_1982 explică (pentru cristi202):

S-a dus cipul de conectare a wifi-ului oare?

| cristi202 a răspuns (pentru Şişu_David_1982):

Eu nu am de unde sa stiu. Trebuie sa vezi intii daca respecti instructiunile de folosire din cartea tehnica. Bula ti-a zis deja cate ceva si ti-a dat si link catre ea. Abia apoi poti presupune ca s-a dus o componenta a dronei.

| Tnt_Gabriel_1998 a răspuns:

Nu-s eu asa de sigur, dar n-ar trebui sa se conecteze prin bluetooth?