| yAdrian a întrebat:

Am o imprimanta HP Laser Jet P1102, si imi printeaza cu o dunga mai lata pe pagina. Am scos cartusul si l-am curatat. Lafel. Acum, l-am scos iarasi si am atins tamburul ala care tine tusul ( cred ). Are un tambur acolo, care dupa numeroase atingeri, cred ca l-am zgariat ( am citit undeva ca este foarte sensibil ) si cred ca l-am cam stricat. Aveti idee ce sa fac? Trebuie sa inlocuiesc tot cartusul, sau doar acel tambur?
A mai fost cineva in situatia asta?
Dau funda celui mai complex raspuns.
Multumesc.

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Imprimanta laser cu tus...o noua inventie?
Schimba-l! (cartusul)

| yAdrian explică (pentru K0sti):

Asa scrie pe ea, poti cauta modelul pe net. E laser cu jet de cerneala, sau ceva de genu', am citit undeva.
Multumesc. Mai astept raspunsuri.

| K0sti a răspuns (pentru yAdrian):

Aoleu...
Laser e cu toner (praf), jet e cu cerneala!

| yAdrian explică (pentru K0sti):

Asa am gasit undeva prietene, nu te contrazic. Oricum nu conteaza asta foarte mult. Daca mai gasesc sursa, iti las link-ul aici.

| K0sti a răspuns (pentru yAdrian):

Nu ma intereseaza, lucrez in domeniu, cu asta ma ocup! Ti-am spus, alt cartus, cauta unul compatibil mai ieftin!

| Florentina9210 a răspuns:

Pai ori are laser ori are tus? Deci..pana la urma cu ce este?
Daca este de la cartus, schimba-l.

| Saveluc a răspuns:

Eu din totdeauna am urat si m-am ferit de imprimantele cu laser si deși ai costuri mai putin dar cand e vorba sa schimbi tonerelor la 2-3 ani dai cat nu face adică 4-5 mi-l depinde si de toner. Cele cu tuși într-adevăr investești la 2-4 luni depinde cat printezi dar printezi mai clar si nu crează probleme. Scoate tonerul de 5-7 ori "scoate, bagă incontinuu" si Iti va merge perfect.