| AlexDoroftei112 a întrebat:

Am o intrebare, am deja un router primit de la UPC si mai vreau sa cumpar unul de pe eMAG.
Cum as putea sa pun internet de la UPC pe routerul care vreau sa-l cumpar? O sa platesc dublu pe luna la internet?

Funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai esti chiar copil sau faci misto in continuare de userii de pe TPU?
Platesti dracului normal la curent, la internet si tot asa, crezi ca daca ai 10 routere intr-o casa platesti de 10x internetul? UPC iti ofera un router simplu, tu poti conecta inca 4, pentru ca ai 4 mufe de lan, dintr-un port de lan din routerul alora, il bagi in portul wan al routerului nou de pe eMAG sau de unde il cumperi tu, intri in setarile noului router, si dai sa aleaga el ce conexiunea gaseste, in caz ca nu te descurci, ii poti chema pe cei de la upc sa ti-l faca pe cel de-al 2-lea router. Iti trebuie mufa cu port rj45 pentru interconectarea celor 2 echipamente prin cablu, iar prin wifi, ori range extender, ori pui routerul cel nou ca si preluare de wifi de la alte routere.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu o sa platesti dublu. Ideea este ca tragi un cablu din porturile lan de la UPC in cel de la eMAG cumparat. O sa platesti tot atat.
Ce nu inteleg este de ce ai nevoie de 2 routere?

| AlexDoroftei112 explică (pentru sltlp):

Pai am casa foarte mare si am nevoie de 2 routere, in plus intrebarea mea este ca am nevoie de cablu eth pentru a uni routerele sau cum?

| sltlp a răspuns (pentru AlexDoroftei112):

Poti daca vrei sa cumperi un range extender pe wifi. Si ramai doar la cablul de alimentare.

| AlexDoroftei112 explică (pentru sltlp):

Daca cumpar range extender pe wifi care se baga numai in priza cum platesc la el pe luna ca sa am internet in continuare?

| sltlp a răspuns (pentru AlexDoroftei112):

Ca sa desenez in caractere, nu am voie pe TPU. Asa ca citeste raspunsul aici: http://pastebin.com/HxnAd5wj. Si micile desene.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDoroftei112):

Bai esti chiar copil sau faci misto in continuare de userii de pe TPU?
Platesti dracului normal la curent, la internet si tot asa, crezi ca daca ai 10 routere intr-o casa platesti de 10x internetul? UPC iti ofera un router simplu, tu poti conecta inca 4, pentru ca ai 4 mufe de lan, dintr-un port de lan din routerul alora, il bagi in portul wan al routerului nou de pe eMAG sau de unde il cumperi tu, intri in setarile noului router, si dai sa aleaga el ce conexiunea gaseste, in caz ca nu te descurci, ii poti chema pe cei de la upc sa ti-l faca pe cel de-al 2-lea router. Iti trebuie mufa cu port rj45 pentru interconectarea celor 2 echipamente prin cablu, iar prin wifi, ori range extender, ori pui routerul cel nou ca si preluare de wifi de la alte routere.

| tpuuser999 a răspuns:

Din cate stiu eu, esti obligat sa folosesti routerul de la UPC. Pe cel de la eMAG poti sa il pui in vitrina sau sa-l folosesti ca repetor pentru cel de la UPC (doar daca suporta, si daca ai nevoie, in caz ca ai o casa mare si nu prinzi semnal peste tot).