| Nero a întrebat:

Salut Tpu.Am o intrebare ...am un galaxy s2plus 9105p parca si am garantie doi ani de la Orange
faza e ca a aparut android 4.2.2 pentru acest model dar doar in germania.rusia.spania si inca cateva tari...dar nu si in Romania.Voi pierde garantia daca fac update prin odin la noul android?(versiunea din Spania) sau se poate recapata garantia daca pun inapoi firmware-ul 4.1.2 jb de la Orange? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Daca e sa citesti garantia de altfel, intr-un fel garantia iti este anulata si ca descarci aplicatii din market, desi suna stupid, cam asa suna. Ma rog, sarind peste, in general, cei de la Samsung, in 9/10 cazuri nu au facut nimic la garantie daca s-a schimbat softul cu odin, adica oficial. Daca treci la neoficial, atunci adios.
Oricum, daca nu mai ai rabdare, sugerez sa verifici in setari ce soft ai acum(gen I9105XXUBML1 ). Si descarci firmware-ul original dupa acel cod, si sa il ai in caz de orice. Si daca sunt probleme, o sa revii la firmware-ul de la Orange.

| Nero explică (pentru sltlp):

Problema e ca simt telefonul limitat d.p.d.v al performantelor.Am un prieten care a montat noul android si pot spune ca este diferenta ca de la cer la pamant.(am facut mai multe benchmark-uri si sunt diferente mari mai ales la placa grafica)

4 răspunsuri:
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

In cazul in care optezi pentru un update ce nu este oferit de Orange Romania, vei pierde garantia telefonului.

Cu prietenie,
Orange Helper.

| Nero explică (pentru OrangeHelper):

Si daca repun firmware-ul original de la Orange cu care a venit telefonul recapat garantia?

Răspuns utilizator avertizat