| Protegent a întrebat:

Am o intrebare. Astazi am umblat un pic pe laptop, cam o ora si cand am vrut sa il sting, mi-a dat blue screen. Blue screen-ul l-a repornit si cand am vrut sa il sting, s-a stins normal de data asta. Stiti de ce o fi aparut oare? Nu am instalat virusat pe el, si mentionez ca e prima data cand se intampla asa ceva.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In majoritatea cazurilor BSOD apare in caz de eroare de paritate sau cand o valoare binara citita nu este identica cu ceea transmisa /scrisa.
Cand iti apare "Moartea Albastra", ti se afiseaza si cauza care a provocat-o (chiar in primele randuri).
Daca laptop-ul functioneaza dupa repornire si nu mai apare BSOD, atunci nu trebuie sa-ti faci griji, sistemul se auto-corecteaza in majoritatea caazurilor de eroare.
Daca apare de mai multe ori, doar atunci trebuie intervenit si reparat.

| Protegent explică (pentru Bula):

Pana acum nu am avut, si merge laptopul corect momentan.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

In primul rand fa-l sa-ti faca un dump https://mywindowshub.com/......s-on-bsod/ apoi il vezi cu Bluescreenviewer, si iti creezi o idee despre ce ar fi putut provoca acel bluescreen. Daca vrei sa mergi mai departe, instalezi un debugging tool.
https://mikemstech.blogspot.com/2011/11/windows-crash-dump-analysis.html

| theforceofgood a răspuns:

Este vorba de o eroare din sistemul de operare, dacă persistă, î-ți recomand să reinstalezi sistemul de operare.

| Protegent explică (pentru theforceofgood):

Are Windows 10, nu stiu ce sa zic...