| FanPC2013 a întrebat:

am o intrebare cum imi dau seama daca un procesor, placa video, hard disk sunt compatibile cu placa de baza?

Răspuns Câştigător
| MarkTremonti a răspuns:

Daca verifici specificatiile placii de baza ai sa vezi urm: pentru procesor trebuie sa respecti socket-ul, pentru placa video trebuie sa suporte PCI/AGP (AGP e tehnologie veche deci cam orice placa de baza nou suporta PCI), HDD (mai nou toate sunt SATA), frecventele de rami suportate trebuie sa le verifici de asemenea si memoria maxima acceptata.

| FanPC2013 explică (pentru MarkTremonti):

Multumesc mult Funda.

| FanPC2013 explică (pentru MarkTremonti):

Dar la procesor scrie ca Necesita procesor cu tehnologia Intel HD Graphics functioneaza si cu procesorul acesta http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-6300-35ghz-box/ sau este doar un criteriu secundar?

| MarkTremonti a răspuns (pentru FanPC2013):

Ai cumva o anumita placa de baza in minte pe care ai vrea sa o achizitionezi? Procesoarele AMD sunt pe socketuri diferite de cele de la Intel. Pana si ele intre ele difera un pic. Dar niciodata nu o sa se potriveasca o placa de baza si pentru Intel si pentru AMD la alegere. E ori ori.