| 1Anonymous2 a întrebat:

am o intrebare, daca am 4gb ram ddr4, si mai am de la pc-ul vechi 2gb ram ddr2, ii pot pune la noul Pc, adica sunt compatibili, se poate strica ceva? Nu ma prea pricep in acest domeniu.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de tipul DDR-ului: DDR (DDR1), DDR2, DDR3 sau DDR4 pentru ca alimentarile cu curent sunt diferite si slotul este diferit. Apoi, placile pana la DDR3 nu suportau decat ca memoriile sa aiba ceeasi frecventa. De la DDR3 in sus poti sa pui o placa RAM cu frecventa de 1066 lanaga una cu frecventa de 1333 Mhz. Ele vor functiona cu frecventa cea mai mica (1066)dar vor functiona! Mai mult, unele sloturi (mai vechi) accepta doar 1Gb de RAM, cele mai noi pot sa accepte si 32 Gb de RAM. Citeste si pe aici: http://bit.ly/2vq8SYC Desi articolul este mai vechi are multe lucruri bune.

| NLS a răspuns (pentru Salontanul):

Corect!

@ Mai incearca la faza cu frecventele, aproape ti-a iesit.
Am avut in trecut RAM la 100MHz si la 133MHz, in acelasi PC.
Era prin 2001, mult inainte de DDR3.

| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Mie nu mi-a mers nici cand desi am inceput de la computer 286 Mhz. Se poate ca tu sa fi avut placi combo. Acele placi puteau lucra si cu frecvente diferite si aveau sloturile colorate diferit.

| Frank51 a răspuns:

Nu sunt compatibili, nici daca vrei nu ii poti adauga pentru ca au sloturi diferite.

| BobocelMihai a răspuns:

Trebuie sa cumperi slot atasabil ca sa il bagi in ddr4 si in el sa pui placa de ddr2. Dar costa cat o placa de rami de 2 gb si in + o sa mearga foarte greu deoarece au frecvente diferite. mai mult o sa ingreuneze pc-ul decat sa il ajute.