| danycostynik a întrebat:

Daca o sursa are 5 conectori SATa inseamna ca poate alimenta doar 5 componente SAta?

Si daca am in calculator mai mult de 5 piese sata si vreau sa le alimentez pe toate, ar fi, teoretic, posibil sa imi montez o a doua sursa?

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| valentin75 a răspuns:

Salut! Daca ai 5 conectori sata te poti conecta la 5 componente sata, dar exista si diverse adaptoare care pot schimba tipul de conectare. Trebuie sa ai grija ce conectezi la cele 5 sata, sa nu conectezi placa/placile video in split cu altceva, ele consuma cel mai mult si spraincarci acea alimentare sata. In rest, le poti aranja cum vrei tu! Bafta!

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

NU! Iti suplimentezi conectorii, asta daca sursa e potenta! Cum drac sa pui 2 surse? Mai citeste si tu prin fizica aia cum e cu tensiunile, curentii...

| SouLIce a răspuns:

Exista si adaptoare de la molex la sata
Teoretic poti monta inca o sursa dar problema este cu conectori principali cel de 24 pini si 8 pini aceia nu ii poti pune nicaieri daca deja ai o sursa
Acea sursa trebuie pornita conectand firul verde cu unul negru din conectorul de 24

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Nu neaparat. Exista splittere, dar ai grija la puterea sursei. De exemplu poti sa bagi pe un splitter 2 hdd-uri, sau un hard si un dvd, dar daca e vreo componenta care consuma intens putere (eg Placa Video, desi astea au conector special de la sursa) e bine sa o lasi pe un singur cablu.

http://www.aliexpress.com/sata-splitter_price.html