| alexandru5678 a întrebat:

Am o intrebare. Dc iphonuri-le sunt asa scumpe dar au niste specificatii care sunt destul de naspa. Adica un iphone 5 32 gb are 1 gb ram si poti cumpara al telefon la acelasi pret cu 4 gb ram si 64 gb stocare. Se merita sa iti iei iphone? Si procesoru e destul de slab la iphone.

8 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca cica sunt alte componente mai "pretioase" care se afla in el. Asta ca si bateria este mai calitativa.

| RoCkKiD a răspuns:

E mai compeltexa treaba dar pe scurt:

Cei ce la Iphone isi fac ei si telefonul si sitemul de operare (IOS-ul) chestie care ii ajuta sa croiasca perfect ambele parti iar telefonul sa ruelze bine.

Din acest motiv un iphone poate rula la fel de bine cu 1 Gb de RAM ca unul care are 3 iar aceiasi treaba se aplica si la procesoare.

La Samsung de exemplu ei fac telefonul iar Google-ul face sistemul de operare (androidul) care nu ruleaza doar pe Samsung. Chestia asta face ca sistemul de operare si dispozitibuls a nu mearga chair cea implreuna si sa fie nevoie de mai multa putere si RAMi ca sa ajunge la perforante similare cu Iphone-ul.

Partea cu memoria depinde de tine, acolo, mia mult tinde sa fie mai bine in functie de cat spatiu de stocare crezi ca ai nevoie.

Concluzia, nu le compara sau cumpara in functie de asta.

| Arthiom a răspuns (pentru RoCkKiD):

Baietii de la Samsung au propriul departament de cercetare si optimizare si propria armata de cercetatori a caror treaba este sa dezvolte tehnologia Android pentru a se potrivi cat mai bine pe produsul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apple prosperă din cauza celor ignoranți care cumpără orbește, fiind "de firmă" și de cei care dezvoltă pentru appstore sau accesorii, atrași la rândul lor de numărul ignoranților. Apple mai și profită că "jailingul" lor face telefonul mai simplu așadar mai ușor de folosit pentru cei care tot ce știu să facă cu un calculator e să-l deschidă, să intre pe Facebook și să-l închidă, nimic mai mult.

Nu merită să iei iphone mai ales în ziua de azi când Android e foarte stabil. Cum s-a mai spus iOS e optimizat dar tot degeaba, echivalentul lui Android la prețul lor șterge și mai și lustruiește cu iphonu' pe jos. Iphone e cu aprox. 75% mai scump decât Android-urile cu specificații hardware asemănătoare, deci oricât de optimizate ar fi, e ridicol.

| Crush247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un raspuns foarte prost!
Eu sunt detinator de iphone 7 iar tatal meu are iPhone 5s.
Tata joaca pe 5s jocuri care le joaca alti pe s7 edge si aici nu vorbesc de candy crush, vorbesc de Assasin's creed, Nfs mw etc.
telefonul se misca foarte bine, raspunde imediat la comenzi in ciuda faptului ca e vechi, nu i se blochiaza, cu toate ca memoria mai are putin si crapa.
Deci ce vreau sa spun este ca noi, cei care-l cumparam '' orbeste '' nu-l cumparam ca e de firma ( cel putin in cazul meu ) ci il cumparam pentru calitatea oferita si totodata pentru satisfactia de care avem parte.
Iar in comparatie cu Android vreau sa-ti dau exemplu tipicul s7 edge caruia ii apar dungi pe ecran, daca il stingi de minim 3 ori consecutiv apare lag-ul, cand se incalzeste putin mai tare nu raspunde bine la comenzi, daca rulezi mai multe aplicatii o sa se ''supere '' pe tine, etc...
Nu spun ca Ios nu are nicio problema, are si el dar nu la fel de multe si dese precum Android.
Sper ca te-am lamurit ca nu toti detinatorii de Apple (Fie iPhone, fie Mac, fie Smart etc ) sunt inculti sau ca e cumparat pentru ca e facut de catre cei de la Apple. Unii il cumpara pentru ca sunt foarte satisfacuti de produs si de ce poate face acesta.

| Crush247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ma crezi citese asta, am gasit-o acum 5 minute. : )

https://www.tpu.ro/......-nu-mereu/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Crush247):

N-am luat Samsung în ecuația mea, trebuie să recunosc că Samsung pot fi uneori o dezamăgire și chiar o spun din propria experiență. Voi ăștia cu Apple nu înțelegeți că Android nu este egal cu Samsung, ba chiar din contră, Samsung folosește un Android foarte modificat, și aparent prost. Eu unul personal îi bănuiesc că pun uzură planificată pe telefoanele lor. M-am convertit la Sony, sunt la al 2-lea telefon de la ei și sunt fericit pentru funcțiile de smartphone de zi cu zi(m-a deranjat cu alte funcționalități care oricum iphone nu le are, deci ies din ecuație aici).

Nici eu n-am menționat că iOS este prost, doar că după părerea mea este prea limitat în funcții iar la prețul telefonului mai bine iau un Android high-end sau unul mid-end și salvez banii pentru încă unul în viitor, căci cu banii de un iphone chiar poți cumpăra 2 Android-uri decente.

Poate că unii nu vor să se încurce cu dificultatea de utilizare a Android-ului, dar pentru banii ăia mai bine înveți să folosești un smartphone cum trebuie.

Și Android are jocuri mai frumoase happy.

In America am vazut ca un iphone 7 e vreo 700 de dolari rate incepand cu 30 de dolari pe luna. Noi cum suntem in Romania banii aia se convertesc in lei si de aia ajunge un IPhone sa coste asa scump. Deci nu prea merita sa-l cumperi.