| ScortSyndicate90 a întrebat:

Am o intrebare : de ce pc-ul imi citeste greu cd urile mai ales la jocuri! E un dvd multi recorder cel putin asta scrie pe el! Cred ca e dvd whriter nu cred ca e vreo diferenta intre cele 2! Va rog ajutor! Mentionez ca odata am stat si 20 min pana sa imi citeasca un cd cu assassin's creed

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

CDurile şi DVDurile sunt discuri care se învârt pentru a putea oferi procesorului informația de pe ele. Mişcarea discului durează câteva fracțiuni de secundă, dar pe disc sunt miliarde de informații. Un procesor poate executa 3 miliarde de operații pe secundă (sau mai mult). Un CD se poate învârti doar de 500 de ori pe secundă, deci procesoarele moderne aşteaptă enorm de mult timp după un CD ca să-i dea informația de pe el.
De aceea se încarcă greu jocurile de pe DVD.

Ca să ți se încarce jocurile mai rapid, trebuie să faci în aşa fel încât să nu mai ai nevoie de CD ca să porneşti jocul. Cred că sunt 2 variante de a lansa jocul de pe hard disk:
1) Folosind codul jocului de pe cutie, îl instalezi (sau reinstalezi) de pe internet.
2) Există programe (legale cred) care îți permit să copiezi informația de pe DVD la tine pe hard disk. Apoi, când jocul îți va cere să introduci DVD-ul, tu îi vei da locația copiei DVD-ului de pe hard disk.

| SonicAndrei a răspuns (pentru SonicAndrei):

Pardon, CD-urile se învârt de 500 de ori pe minut, nu pe secundă!

| ScortSyndicate90 explică (pentru SonicAndrei):

Multumesc! Dar nu mai trebuie introdus cd-ul pentru a rula un joc asta se intampla doar la inslalare gen cumpar un joc si ma bag sa il instalez, ei atunci bag cd-ul/dvd-ul/etc etc doar la instalare sau cand am nevoie prima data! Oricum multumesc mult pentru informatii laughing

4 răspunsuri:
| Yurithebest a răspuns:

S a inventat steam ul sau uplay, ai auzit de asa ceva?

| ScortSyndicate90 explică (pentru Yurithebest):

Prietene stai tu linistit in banca ta de multe ori numai online cumpar dar mai cumpar si cu bani jos din magazin! Cica nu am auzit auzi la tine smr eu laughing ofera-mi un raspuns coerent si gata! Nu trebuie sa dovedesti ceva sa stiiwinking