| Tataru22 a întrebat:

Am o intrebare despre laptop daca iti schimbi placa video ti se mareste rezolutia deoarece daca vreau sa vad un film sau sa ma joc un joc nu imi reda bine umbrele(mi-le reda in patratele) este de la placa video?
O a 2 intrebare poti sa iti schimbi placa video la un laptop si daca da e neaparat sa iau acelasi tip de placa? Ex: am amd radeon r5 si vreau sa iau r7 este neaparat?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Nu ti se mareste rezolutia deoarece displayul este fabricat la o anumita rezolutie, 1280x800, 1366x768 etc si nu poti schimba asta decat daca schimbi fizic displayul. Placa video in cele mai multe cazuri nu se poate schimba, pentru ca vorbim de un chipset foarte micut, care este proiectat sa consume putin si sa aiba performante bune, nu poti obtine putere mare de procesare din asa ceva, asadar nu este rentabil deloc sa schimbi o placa video la laptop.

4 răspunsuri:
| DreamWhite3000 a răspuns:

Ai o placa video destul de bunicica..Ar trebuii sa iti iei una putintel mai buna ca sa ti se vada mai bine..Sa iti iei tot un AMD dar altul... Sper ca te-am ajutat. Funda?big grin

| Radu284 a răspuns:

Sunt putine laptopuri la care poti schimba (usor) placa video.

Rezolutia se mareste doar daca ai un display extern.

| K0sti a răspuns:

Daca vrei sa schimbi componente, iei desktop, la laptop iti pui pofta in cui!

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din ce inteleg eu, nu cred ca poti, deoarece laptop-urile vin in general cu placa video incorporata in placa de baza, din considerente de spatiu.

De asemenea nici procesorul nu il poti schimba pentru ca este lipit de placa. Aceeasi situatie este si in cazul GPU.

Deci, pe scurt, 99.9% sansele sunt sa NU poti schimba acea placa.

Oricum ar fi insa, ce te opreste sa atasezi un monitor si sa ii pui alta rezolutie?

Nu inteleg ce inseamna "nu reda corect umbrele". Dar poti sa incerci sfatul anterior si o sa iti confirmi de unde este.