| Matei_Klaudiu_1995 a întrebat:

Am o intrebare, legat de pc-ul meu. Am cumparat o placa de baza msi g41m-p25, care am o problema aici, in specificatii scrie ca suporta frecventa 800/1066/1333*(oc) (RAM) si am cumparat memorie ram ddr3 1333mhz, dar nu le primeste si face bipaitul ala de 3 ori semn ca e ceva probleme cu RAM-ul. Intrebarea mea: ce inseamna OC-ul ala? Si daca nu il suporta 1333mhz pot sa il fac din jumperi? Pentru ca nu am altele si nu pot sa intru in bios pentru ca nu porneste. Va rog sa ma ajutati ca stau ca prostul si il tin degeaba fiindca nu gasesc memorii RAM de 1066 ddr3 de doua luni tot caut si nu gasesc.

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Ce voltaj au ramii? ar trebui sa scrie pe placuta

| Matei_Klaudiu_1995 explică:

Am spus ca suporta 1333 ddr3, e bun se potrivesc in locasul lor, scrie si pe site la msi ca suporta si 1333 (800/1066/1333*(oc) ) max 8gb, si atat am, dar cu *(oc) nu stiu ce este. Ramii sunt de 1, 5V
...nu pot sa ii fac update ca nu porneste din cauza ramilor, ramane doar ecranul negru si bipaie de 3 ori. Din jumperi nu poate fi limitata la doar 1066mhz? Sau sa o maresti?

| Matei_Klaudiu_1995 explică:

Cineva mi-a zis ca aia frecventa aia de 1333 o ajunge doar cand ii faci overclock, deci sa inteleg ca nu suporta 1333mhz normali fara overclock? Si tot intreb de jumperi aia daca poate sa o blocheze frecventa pe 1066? Io o vreau pe 1333. Placa de baza este compatibila ddr3

| CPAElites a răspuns (pentru Matei_Klaudiu_1995):

Deci! Cumperi o placuta de aia ddr3 1066. faci update la bios! si dupa vezi daca functioneaza cu aia de 1333mhz.

| Matei_Klaudiu_1995 explică:

Am gasit problema... sper., ramii pe care ii am sunt UDIMM, iar la pc-ul meu ii trebuie DIMM. deci care este diferenta intre ele si poate sa nu porneasca pc-ul din cauza lor?

| Sh3d0wPr0w a răspuns:

Cand cumperi placa de baza trebuie sa tii cont si de ce fel de memorii accepta. Daca ea accepta o frecventa de 1333 si nu este compatibila cu DDR3, degeaba. Uita-te la specificatiile ei si acolo ai sa vezi ca scrie.