| djsjs a întrebat:

Am o intrebare legata de Windows. Incep cu inceputul. Intr-o zi cand mi-am deschis laptopul a dat ceva eroare Troubleshoot sau ceva. Si dupa nu stiu ce am apasat eu pe acolo si am ajuns sa imi sterg windowsul si tot de pe el ceea ce nu e o problema ca nu am avut ceva important. Ok, dupa ce am asteptat vreo 1 ora jumate mi s-a deschis si nu mai aveam nimic pe el. Iar dupa vad acolo in dreapta jos "Activate windows", si problema este ca eu inainte il aveam activat iar acum nu il mai am. Pot sa ii fac ceva? Ca atunci cand l-am avut activat nu eu mi l-am instalat windows ul ci un prieten.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Alege: settings - system - update - restore previous instalation

(ai făcut update automat la o variantă nouă win)

| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

De cand actualizarile reseteaza complet tot sistemul?

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

"actualizarile reseteaza complet tot sistemul?"

da' mami, cine a zis asta?

| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

Din intrebare : "dupa ce am asteptat vreo 1 ora jumate mi s-a deschis si nu mai aveam nimic pe el. Iar dupa vad acolo in dreapta jos "Activate windows", si problema este ca eu inainte il aveam activat."
Clar e vorba de o resetare, daca computerul nu mai are nimic pe el, inclusiv licenta.

Raspunsul tau : (ai făcut update automat la o variantă nouă win).

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

"mi s-a deschis si nu mai aveam nimic pe el" - dacă nu era nimic, nu pornea. Presupui tu (gresit) că nu mai avea nimic

activarea e cerută după un astfel de update, desktopul e "nou". Și cum tot n-ai ce face (vezi programul ăla de ziceam că e drăguț), incearcă și scrii aici să confirmi

| PainTech a răspuns (pentru sierra1):

Hai sa zicem ca intrebarea nu e foarte clara, lipsesc multe detalii si e posibil sa ai dreptate, poate doar desktopul e gol si fisierele nu sunt afectate, dar ma indoiesc. Asteptam clarificari de la cel care a pus intrebarea, ( putin probabil sa imi raspunda ca m-am cam luat de el ) si mai vedem.

Sincer ai dreptate, nu prea am ce face si sunt cam stresat si pus pe cearta in ultima perioda. Da, am fost cam rautacios si imi pare rau, dar la intrebarea cealalta trebuie sa recunosti ca am dat o rezolvare satisfacatoare.

Noapte minunata si iti urez toate cele bune!

| sierra1 a răspuns (pentru PainTech):

"dar ma indoiesc" - check it out!

da, am zis "drăguț" la rezolvarea ta. Eu fac alergie la răspunsuri date la intrebări nepuse. D-aia îi mai provoc pe "intrebători" să-și rafineze cerințele. Baftă

| PainTech a răspuns:

Salut!

Sunt foarte multe probleme aici.

1. Cand apare un mesaj de eroare, indiferent despre ce e vorba nu dai next, next, next, Reset this PC fara sa citesti nimic. Citesti ce iti zice, eventual cauti pe Google daca nu sti ce sa faci sau ce inseamna, cand postezi pe internet problema ar trebui sa detaliezi pana la cel mai mic amanunt ca sa te putem ajuta. Nu spui "a dat ceva eroare Troubleshoot sau ceva". Spui exact eroarea, mesajul, eventual si versiunea sistemului de operare, specificatiile tehnice, eventualele probleme din trecut, detalii despre perioada imediat precedenta aparitiei erorii, un System Log daca se poate.

2. Cred ca ai resetat sistemul cu totul, ceea ce mi se pare destul de extrem pentru o eroare in Windows. Poti sa gasesti un Restore Point valabil care sa te readuca inainte sau

3. iei un activator de pe net ( KMS, Reloader, Windows Loader, HWIdgen, exista numeroase optiuni). Ai grija ca sunt si multi virusi, cheama un prieten daca nu te descurci. Acum echipa de moderare o sa imi stearga comentariul pentru promovarea pirateriei, dar asta e viata.

4. sau il lasi neactivat. E enervant mesajul dar e inofensiv happy

| JicaContra a răspuns:

1. poti sa NU FACI NIMIC, d'aia nu mai ploua, windows-ul 10 NU MAI TREBUIE ACTIVAT (toate pana acum, daca nu le activai, dupa cateva saptamani te incuiau afara din windows, windows 10 nu te lasa sa personalizezi windows-ul si... cam atat)

2. poti sa cumperi licenta big grin... daaaaaa, sa nu imi tin rasuflarea pana faci tu asta, NU? rolling on the floor

3. poti sa pui crack, dar, nu iti spun de unde sa il iei, si NU te sfatuiesc sa cauti singur pe google, o tona de virusi abia asteapta sa iti infecteze calculatorul tongue

| florin926481f a răspuns:

"Pot sa ii fac ceva?"
Poti sa cumperi licenta dar dupa mine nu merita.
Poti sa stai cu el asa, va merge ca inainte doar ca nu mai poti personaliza culorile, imaginile de la windows si iti va aparea in dreapta jos "activate windows"

| istetimevlad a răspuns:

Buna! Dupa parerea mea, t-i s-a reinstalat windows-ul, asta inseamna ca i pierdut tot inclusiv nu mai ai windows-ul activat. Eu te sfatuies sa reactivezi windows-ul cu acelasi cod. Daca nu merge, incearca sa te conectezi cu contul de Microsoft(daca la primul ai avut) Sper ca ti-am fost de ajutor!