| IloveTpU123456789 a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare legata despre calculatoare!
Eu recent mi-am cumparat un monitor secundar, primul meu monitor este pe HDMI cum se vede si in poza de mai jos iar al doilea tot pe HDMI, eu la placa video am o singura intrare de HDMI asa ca pentru al doilea monitor a trebuit sa-mi iau un cablu HDMI Displayport pentru a-l putea conecta la calculator dar cand il conectez si porensc calculatorul imi scrie pe monitor No Signal, aveti idee de ce? Se vede si in poza ca in setari imi arata ca am un singur monitor conectat desi eu am si celalat monitor bagat in calculator. Monitorul secundar porneste atunci cand ii pun cablu HDMI in intrarea HDMI, cablul HDMI cu displayport l-am testat si la alt calculator si mergea, deci problema nu e nici de la cablu nici de la monitor, credeti ca e stricata placa video? Am incercat tot ce am gasit pe internet, am scos cablurile din monitor cu calculatorul inchis, am asteptat sa se booteze si l-am pornit iar si tot nu a mers, i-am dat update la nVIDIA e tot la zi si la windows si la tot, ce as putea sa mai fac sa incerc sa-mi porneasca monitorul?
https://imgur.com/a/6sgK859

2 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

"asa ca pentru al doilea monitor a trebuit sa-mi iau un cablu HDMI Displaypoty"
asta e un cablu care duce display-ul la olita?!? (potty = olita)
SI ala scris gresit

revenind, din experienta mea proprie si personala, cand connectezi un alt display, TREBUIE sa dai restart la computador cu noul display connectat, indiferent ce OS ai si cat de nou e

| diNNozo a răspuns:

Daca ai 2 mufe HDMI si o singura iesire la laptop HDMI. ( dar mai ai si una VGA (aia albastra) atunci cumperi un adaptor hdmi-vga. la laptop/calculator. pe o mufa hdmi conectezi un monitor iar pe celalalt port conectezi monitorul vga ( cel cu adaptor vga-hdmi ) e f simplu