| RecKinul a întrebat:

Am o intrebare pentru cineva care este electrician. Am desfãcut un flex şi i-am schimbat contactul de pornit/oprit. A constatat cã are un condesator mic (parcã de 0, 33 microfarazi) legat în paralel. Ce rol are acel condesator?

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Poate avea un singur rol daca este legat in paralel cu motorul si nu fata de una dintre bobine
de deparazitaj pentru că acel flex are motor cu perii adica aluneca carbunii pe acel rotor care produce scâtntei
adica radiații perturbatoare emise si conduse
emise inseamna radiatii de unde electromagnetice care se propaga prin intermediul undelor de radio frecvena si electromagnetice prin aer
si radiatii conduse care se emit prin cablul de curent electric care pot strica laptop-uri televizoare incarcatoare
calculatoarele de la alte echipamente industriale
computere industriale
softuri din computere industriale
si pentru a mai anihila din aceste perturbatii induse in retea de catre nenorocirea aia de motor cu scantei care provoaca armonici trenuri de impusluri unde fliker perturbatii unde de coarda curenti de fuga si multe alte chestii despre care nu are rost sa iti povestesc eu acum
s-a pus acel condensator in loc sa fi pus cum ar fi trebuit un filtru cu bobinute si mai multi condensatori
de exemplu
https://www.germanelectronics.ro/......h-10-a.jpg

6 răspunsuri:
| RecKinul explică (pentru zilog):

Mulțumesc pentru rãspuns

| anonimg a răspuns:

Condensatorul are rolul de a stabiliza tensiunea (curentul electric) pentru ca sa nu se arda motorul.

| sierra1 a răspuns:

Destule abureli ai deja scrise aici. Pe scurt, eliminare paraziți induși in rețea (de la scântei). Verifică-mă și zi-mi "merci"

| RecKinul explică (pentru anonimg):

Unde ai mai vãzut tu condesator sã stabilizeze tensiunea direct în curent alternativ. Flexul merge în curent alternativ, nu continuu. De ce vã dați cu pãrerea dacã nu vã pricepeți?

| anonimg a răspuns (pentru RecKinul):

Dar n-am zis că se schimbă tipul de curent. Stabilizarea tensiunii nu înseamnă schimbarea acesteia (din c.a. în c.c sau invers).
Și prin condensator nu trece curent electric.

| zilog a răspuns:

Mulțumesc din suflet! pentru apreciere.